Ministerstvo kultury nechá v reakci na požár Notre-Dame prověřit některé památky

Ministerstvo kultury (MK) ve spolupráci s hasiči letos prověří protipožární ochranu osmi objektů svých příspěvkových institucí, tedy muzeí, galerií, archivů či divadel. Vyplývá to z dohody o spolupráci, kterou úřad letos v lednu s hasiči uzavřel. Kontrolovat se bude Místodržitelský palác či Biskupský dvůr v Brně, pražské Náprstkovo muzeum nebo Národní divadlo. ČTK o tom dnes informovala mluvčí MK Martha Häckl.

Národní divadlo v Praze
doporučujeme

Dohoda o spolupráci s hasiči se vztahuje na památkově chráněné stavby nebo části staveb, v nichž jsou umístěny movité kulturní památky, které MK či jeho organizace spravují. Podle ministerstva se bude seznam každý rok aktualizovat.

Pro letošní rok se počítá s Místodržitelským palácem v Brně, který má ve správě Moravská galerie v Brně, Muzeem moderního umění v Olomouci, brněnským Biskupským dvorem, kde sídlí Moravské zemské muzeum, depozitářem Národního filmového archivu v Hradišťku u Prahy, Náprstkovým muzeem, které patří pod Národní muzeum, depozitářem Železničního muzea v Chomutově, které patří pod Národní technické muzeum, Větrným mlýnem v Kuželově spravovaným Technickým muzeem v Brně a Národním divadlem.

Hasiči si všechny objekty prohlédnou a měli by pracovníkům jednotlivých institucí pomoci s eliminaci možných rizik z hlediska ochrany proti požárům.

V souvislosti s pondělním požárem pařížské středověké katedrály Notre-Dame hasiči uvádějí, že za posledních deset let zaznamenali v České republice 133 požárů historických památek, které způsobily mnohamilionové hmotné škody a nevyčíslitelné ztráty historického a duchovního rázu. Nejčastěji hořelo kvůli nedbalosti, technickým závadám a vadným komínům, výjimečné není ale ani úmyslné zapálení. Také v případě pařížské katedrály pravděpodobně požár souvisel s pracemi, které se na památce prováděly.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama