Vláda se zabývala zprávou NKÚ, na kobereček přišel i jeho šéf Kala

Zhruba dvě hodiny strávila vláda na úvod svého dnešního jednání diskusí o zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Prezident úřadu Miloslav Kala poté novinářům řekl, že polemika se týkala především toho, kdy vznikly některé problémy, které NKÚ zmiňuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) bude podle Kaly od ministrů žádat, aby s poznatky úřadu pracovali. Zdůraznil, že zpráva je otiskem k určitému datu, ale nevztahuje se k současnému menšinovému kabinetu.

Vláda ČR

Úřad ve zprávě mimo jiné uvedl, že stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Kabinet se proti zprávě ohradil dopisem a Babiš kritizoval Kalu za to, že dělá politiku, což mu nepřísluší. Zprávu chtěla minulý týden probírat opozice ve Sněmovně, komora však neschválila program schůzce.

Kala dnes novinářům řekl, že diskuse ve Strakově akademii měla pracovní atmosféru a rozhodně nebyla vypjatá. "Nejdůležitější bylo, že pan premiér říkal, že s celou řadou věcí, které jsou v té zprávě obsaženy, bude pracovat. Bude po ministrech chtít, aby využívali naše poznatky. Nás požádal spíš o to, aby nedocházelo k případné nesprávné interpretaci některých závěrů," uvedl.

Polemika se podle něj vedla kolem toho, v jakém časovém období hledat počátek problémů, které úřad popsal. "O tom, že jsou to dlouho trvající problémy, které my bychom měli chápat, že (ministři) nejsou schopni vyřešit tak rychle i přes to úsilí, které vynakládají," uvedl. Zpráva je podle něj otisk k nějakému datu. "Rozhodně není vztažena tak, že by se vztahovala k této vládě. Naším úkolem je popsat skutečný stav a doložit ho doklady, a to jsme udělali," řekl Kala.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) byla debata věcná a technická, ministři s Kalou řešili záležitosti svých resortů. "Za ministerstvo financí jsem měla připravený podklad tak, že jsem tam vypichovala jednotlivé výtky NKÚ a reagovala na ně formou nějaké obrany, vysvětlení, doplnění. Takto reagovali další vládní kolegové. Pan prezident se k tomu postavil velmi věcně, debata byla prosta jakýchkoli emocí," řekla po jednání vlády.

Obě strany si podle Schillerové uvědomily, že spolu musí komunikovat. Vláda podle ní nezpochybňuje pravomoci úřadu. Na jednání podle ní zaznělo, že některé věci si mohl kabinet s NKÚ vysvětlit dříve, než byly do výroční zprávy napsány, aby se předešlo nedorozuměním.

Kabinet ke zprávě nepřijímal žádné usnesení, řekl Kala. "Ani to nejde, výroční zpráva je vydána, schválena dle zákona, nedošlo k žádnému takovému vyhrocení té situace," uvedl. Zdůraznil, že vláda a úřad jsou v přirozené opozici vzhledem k jejich ústavnímu postavení. "Spory exekutiva versus kontrolní úřady nebo účetní dvory jsou věčné," konstatoval.

Hasiči zvažují správní žalobu kvůli pokutě ÚOHS

21.06.2021 16:18 Pražský hasičský záchranný sbor (HZS) zvažuje podání správní žaloby proti rozhodnutí Úřadu pro…

Automatické zavedení datových schránek bude od roku 2023

18.06.2021 13:13 Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bude…

Česká pošta o víkendu zavře pobočky

15.06.2021 08:23 Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná…

Související:

Právě se děje