Nelegální obchod s lihem vynesl obviněným více než půl miliardy korun, rozsudek zazní ve čtvrtek

Rozsudek v kauze praní špinavých peněz vynese zlínský okresní soud ve čtvrtek. Více než půl miliardy korun pocházelo podle obžaloby z nelegálního podnikání skupiny kolem Radka Březiny, hlavního organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem. V případu jsou obžalovaní čtyři lidé Březinovi blízcí. Dnes ve svých závěrečných řečech znovu zopakovali, že se cítí nevinní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Březinovu otci Vladimírovi, bývalé manželce Stanislavě a asistentkám Kateřině Míčkové a Kristýně Mazurové hrozí až osmileté vězení. Vladimír Březina, který Radkovi Březinovi často půjčoval peníze, dnes uvedl, že vinu popírá v celém rozsahu. "O synově trestné činnosti mi nebylo až do jeho zadržení nic známo. Nemohl jsem vědět, že peníze, které mi syn či jeho firmy vracejí, jsou, nebo mohou být, kontaminovány penězi pocházejícími z trestné činnosti. Nemohu se zbavit dojmu, že celé přípravné řízení bylo vedeno jednostranně v můj neprospěch. Obžaloba neobsahuje nic hmatatelného," řekl Vladimír Březina.

Stanislava Březinová připustila, že vkládala vysoké částky na bankovní účty nebo nakupovala na základě instrukcí svého tehdejšího manžela cenné papíry. Neviděla na tom prý však nic špatného. Vysoké vklady na bankovní účty potvrdily i Mazurová s Míčkovou. Obě uvedly, že vzhledem k movitosti rodiny Březinových neměly tušení, že by peníze mohly pocházet z trestné činnosti. "Od 14. prosince 2014, kdy začalo mé trestní stíhání, žiji nepřetržitě s pocitem křivdy a ponížení," řekla Mazurová.

Státní zástupce Radek Bartoš žádá pro Vladimíra Březinu a Stanislavu Březinovou trest nejméně 5,5 roku vězení, pro Mazurovou s Míčkovou minimálně tři roky. Čtveřice se podle obžaloby podílela na praní špinavých peněz v letech 2005 až 2013. Podle žalobce se je snažila legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Největšími vkladatelkami byly podle spisu Mazurová a Míčková. Díky těmto operacím si podle státního zástupce přišel Vladimír Březina na více než 440 milionů Kč, Stanislava Březinová asi na 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů.

Vladimír Březina už dříve uvedl, že šlo o finance, které získal mimo jiné podnikáním s elektronikou a půjčováním peněz na vysoký úrok. Stanislava Březinová řekla, že se na podnikání Radka Březiny aktivně nepodílela. Vždy prý pouze poslouchala jeho pokyny, což její bývalý manžel u soudu potvrdil. Mazurová a Míčková se hájí tím, že s penězi do bank jezdily vždy na žádost Radka Březiny, jeho bratra Tomáše nebo Vladimíra Březiny. Ti jim však prý řekli, že jde o peníze z pronájmu nemovitostí. I jejich výpověď Radek Březina, který je stíhaný v samostatném řízení, potvrdil. Vyšetřovatelé zajistili majetek za 400 milionů Kč.

Radek Březina byl v červnu 2017 odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k 13 letům vězení. Škodu způsobenou zkrácením spotřební daně vyčíslil vrchní soud na více než 5,6 miliardy korun. S Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších soudy pravomocný rozsudek dosud nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohledávky Citibank za OKD jsou platné, rozhodl soud. Jde o miliardy

23.10.2019 18:37 Aktualizováno Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská…

Šéfové správy hmotných rezerv mají problém, žalobce chce až 8,5 roku vězení

23.10.2019 17:02 Státní zástupce požaduje pro dva bývalé šéfy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) tresty vězení v…

Česká pošta se dočká revoluce. Dočkají se Češi konečně svých zásilek?

23.10.2019 10:16 Česká pošta je širokou veřejností dlouhodobě vnímána jako nespolehlivá. Ať už jde o nedoručené…

Vnitro posílí ochranu škol a veřejných míst, pošle další peníze

17.10.2019 17:40 Ministerstvo vnitra uvolní 52 milionů korun na zlepšení ochrany škol a veřejných prostranství.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama