Nacionalisté podali žalobu: Rozpuštěním prvomájového pochodu v Brně se bude zabývat soud

Rozpuštěním prvomájového shromáždění radikální Národní a sociální fronty v Brně se bude zabývat krajský soud. Nacionalistický spolek podá správní žalobu proti postupu Úřadu městské části Brno-střed, jehož tajemník Petr Štika shromáždění na Nových Sadech rozpustil, aniž účastníci prošli celou plánovanou trasu pochodu.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Text žaloby zveřejnil právní aktivista Tomáš Pecina. Advokát Robert Cholenský ČTK potvrdil, že žalobu podá. Cílem je dosáhnout určení, že výzva ke změně trasy i rozpuštění shromáždění byly nezákonné.

"Pokud se organizátoři shromáždění cítí poškozeni na svých právech, mají možnost podat žalobu. My vyčkáme, až nás soud vyzve k vyjádření a následně na jeho rozhodnutí. Zatím jsme však žádnou výzvu od soudu neobdrželi," uvedla mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Štika při rozpuštění shromáždění reagoval na okolnosti, hlavně na početně silnější dav odpůrců, kteří se opakovaně pokoušeli pochod Národní a sociální fronty zablokovat. Podle žaloby Štika nejprve vyzval ke změně trasy pochodu kvůli "nastalé situaci" a riziku ohrožení zdraví lidí a škod na majetku.

Takové odůvodnění je podle žaloby nezákonné, protože tajemník konkrétně neuvedl, co míní "nastalou situací" a z čeho přesně má obavy. Žaloba zdůrazňuje význam svobody shromažďování, není prý důvod, proč by měl svolavatel pochodu akceptovat jeho zkrácení jen proto, že veřejná moc nebyla schopná či ochotná zajistit bezpečné konání.

"Pokud je žalobci známo, v minulosti byly podobné situace v České republice bezvýjimečně řešeny tak, že policie zjednala průchod účastníkům shromáždění po ohlášené trase a blokaci zabránila, a rozhodovaná věc tak představuje velmi nebezpečný precedens," stojí v žalobě.

Nezákonné bylo podle žaloby i rozpuštění shromáždění pro údajný nesouhlas organizátorů se změnou trasy pochodu. Svolavatel akce tvrdí, že na navrženou změnu přistoupil.

Na prvomájovou akci dohlížely stovky policistů. Odpůrci pochodu Národní a sociální fronty se sešli už v 17:00 na Dominikánském náměstí, radikálové pak v 19:00 na Zelném trhu, odkud vyšli k pochodu. Odpůrci svoji akci oficiálně ukončili už před 20:00, většina jich ale i tak odešla dále blokovat pochod Národní a sociální fronty.

Odpůrci radikálů ještě po rozpuštění shromáždění oslavovali, pochodovali centrem a poté se také rozešli. Asi stovka z nich se ještě vydala k policejní budově v Příční ulici. Dožadovali se propuštění zadržených, kteří už ale tou dobou byli na svobodě.

Loading...
Témata: 1. máj | soudy | Brno | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté na Ústavním soudu? Vydavatelé Hitlerových spisů neuspěli s…

23.05.2019 10:47 Autoři a vydavatelé knihy projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera neúspěšně namítali…

Eurovolby začaly: V Nizozemsku a Británii už se hlasuje, Češi budou hlasy…

23.05.2019 08:42 Aktualizováno V Nizozemsku a v Británii dnes jako v prvních dvou z osmadvaceti členských zemí Evropské unie…

S Marií Benešovou je to úplně jinak? Na povrch se dostaly nové informace

22.05.2019 12:53 Je možné si v České republice objednat trestní stíhání? Premiér Andrej Babiš i prezident Miloš…

Soud zamítl žalobu, ŘSD může dostavět D3 u Ševětína

22.05.2019 12:05 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může dokončit 50 metrů dálnice D3 v části Ševětín-Borek. Krajský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama