Občanky bez rodného čísla? Sněmovna podpořila odklad, úřady prý nejsou připravené

Rodná čísla se nebudou zapisovat do občanských průkazů asi až od roku 2023. Tříletý odklad podpořila v dnešním úvodním kole Sněmovna. Vláda tvrdí, že úřady nejsou na vypuštění tohoto údaje z dokladů připravené, což vzbudilo kritiku Pirátů a ODS. Občanští demokraté ale zamítnutí novely neprosadili a posoudí ji výbor pro veřejnou správu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Lidé měli podle platného zákona začít dostávat občanské průkazy bez rodných čísel od počátku roku 2020. Zákonodárci to schválili před zhruba deseti lety.

"Občanský průkaz představuje mnohdy jediný doklad o přiděleném rodném čísle, jehož je občan České republiky držitelem," uvedlo ve zdůvodnění odkladu ministerstvo. Ukončení zápisu rodných čísel by podle materiálu způsobilo potíže úřadům i vnitru. Potřebuje delší čas na to, aby připravilo způsob, jakým nahradit tento údaj v osobních dokladech jinými identifikátory.

"Je to ukázka toho, jak digitalizace vypadat nemá," uvedl k vládní novele zpravodaj Ondřej Profant (Piráti). Podle Martina Kupky (ODS) je předloha jen odpovědí na to, že se ministerstva nedokázala na změnu přichystat, ač měla dostatek času. "Nebudu postup hájit," odpověděl na výtky ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Záležitosti se chce věnovat.

S odkladem již dříve nesouhlasil Úřad pro ochranu osobních údajů. Podotkl, že některá ministerstva "neskrývaně uvádějí, že přípravu ani nezahájila". Zároveň podle úřadu jako identifikátor již slouží číslo dokladu totožnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rathovu nevinu nevěří, bratr stíhaného politika promluvil

19.06.2019 10:56 Michal Rath vypovídal u soudu se známým politikem a bývalým ministrem zdravotnictví za ČSSD Davidem…

Balíček proti suchu. STAN chce sloučit ministerstva zemědělství a…

19.06.2019 10:30 Poslanci Starostů a nezávislých (STAN) chtějí sloučit ministerstva zemědělství a životního…

Zrušit výsledky eurovoleb? Čech měl radikální požadavek, NSS s ním vyběhl

19.06.2019 10:11 Aktualizováno Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje…

Historický verdikt Vrchního soudu: Česko vydá Tchajwance do Číny

18.06.2019 20:34 Vrchní soud v Praze schválil vydání osmi Tchajwanců podezřelých z podvodů z Česka do Číny. Uvedl to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama