Občanky bez rodného čísla? Sněmovna podpořila odklad, úřady prý nejsou připravené

Rodná čísla se nebudou zapisovat do občanských průkazů asi až od roku 2023. Tříletý odklad podpořila v dnešním úvodním kole Sněmovna. Vláda tvrdí, že úřady nejsou na vypuštění tohoto údaje z dokladů připravené, což vzbudilo kritiku Pirátů a ODS. Občanští demokraté ale zamítnutí novely neprosadili a posoudí ji výbor pro veřejnou správu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Lidé měli podle platného zákona začít dostávat občanské průkazy bez rodných čísel od počátku roku 2020. Zákonodárci to schválili před zhruba deseti lety.

"Občanský průkaz představuje mnohdy jediný doklad o přiděleném rodném čísle, jehož je občan České republiky držitelem," uvedlo ve zdůvodnění odkladu ministerstvo. Ukončení zápisu rodných čísel by podle materiálu způsobilo potíže úřadům i vnitru. Potřebuje delší čas na to, aby připravilo způsob, jakým nahradit tento údaj v osobních dokladech jinými identifikátory.

"Je to ukázka toho, jak digitalizace vypadat nemá," uvedl k vládní novele zpravodaj Ondřej Profant (Piráti). Podle Martina Kupky (ODS) je předloha jen odpovědí na to, že se ministerstva nedokázala na změnu přichystat, ač měla dostatek času. "Nebudu postup hájit," odpověděl na výtky ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Záležitosti se chce věnovat.

S odkladem již dříve nesouhlasil Úřad pro ochranu osobních údajů. Podotkl, že některá ministerstva "neskrývaně uvádějí, že přípravu ani nezahájila". Zároveň podle úřadu jako identifikátor již slouží číslo dokladu totožnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Dukovanech bude hotovo v roce 2036, slíbil Babiš

13.11.2019 21:41 Aktualizováno Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Na…

Obce se bouří, jaderné úložiště podle nich ohrozí vodu

13.11.2019 19:52 Zástupci obcí z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska trvají na tom, že by případná…

Základní kovy jako součást státních rezerv? Podle ministra Havlíčka jde o…

12.11.2019 18:36 Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje postupný prodej základních kovů ze státních hmotných…

Ministryně Benešová odvolala šéfku plzeňských žalobců Zelenou

08.11.2019 08:37 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) odvolala šéfku Okresního státního zastupitelství v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama