Elektronické petice? Možná budou na portálu veřejné správy

K organizování plnohodnotných elektronických petic možná bude sloužit portál veřejné správy. Lidem by stačil k jejich pomyslnému podpisu elektronický občanský průkaz. Návrh skupiny poslanců z ANO, Pirátů, SPD, ČSSD a KSČM na uzákonění petiční aplikace na portálu vláda na pondělní schůzi podle podkladů podpoří. Pokud novelu zákonodárci schválí, organizátoři podpisových akcí by mohli využívat aplikaci od přespříštího roku.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Petiční zákon sice elektronické petice umožňuje, k potvrzení jejich podpory je však nutný elektronický podpis. Podle autorů novely je to natolik organizačně a technicky náročné, že se tento druh petic příliš nevyužívá a převažuje listinná podoba s vlastnoručními podpisy. Podpora petic na různých internetových platformách takzvaným kliknutím je podle předkladatelů právně diskutabilní.

Návrh předpokládá vznik zvláštní aplikace pro elektronické petice na portálu veřejné správy. Organizátor podpisové akce by na ní vytvořil konkrétní petici s potřebnými údaji. Aplikace by ve výsledku obsahovala seznam aktivních petic. Lidé by si mohli vybrat, kterou z nich chtějí "kliknutím" podpořit. Právoplatně by to provedli poté, co by se do portálu přihlásili prostřednictvím elektronického občanského průkazu, což by zajistilo jejich identifikaci.

Po ukončení sbírání podpisů by organizátor podle důvodové zprávy zadal přeposlání petice s pomyslnými podpisy lidí do své datové schránky. Následně by ji zaslal úřadu, kterému by byla adresována.

Ministerstvo vnitra předlohu v připomínkovém řízení bez výhrad podpořilo. Ministerstvo spravedlnosti doporučilo vládě zaujmout k novele petičního zákona neutrální stanovisko. Poukázalo na to, že znění předlohy stanoví jen cíl, nepopisuje ale konkrétní postupy vytváření petic na portálu.

Novela také upravuje projednávání petic sněmovními výbory. Petiční výbor by se zabýval na rozdíl od současnosti jen některými z nich. Ostatní by podle obsahu dostávaly přímo věcně příslušné výbory, jejichž členové by posuzovali i formální náležitosti petic.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úředníci zaklekli na prodejce na bleším trhu? Styďte se, vy kolaboranti,…

14.06.2019 09:29 Finanční správa opět sklidila velkou kritiku. Finanční úřad pro hlavní město Praha se před pár dny…

Vláda zavrhla novelu o státních zástupcích, prosazovali ji STAN a TOP 09

10.06.2019 17:13 Opětovnou novelu, kterou chtějí poslanci STAN a TOP 09 zpřesnit podmínky odvolávání vedoucích…

Zeman a Rychetský se těší největší důvěře, ukázal průzkum CVVM

10.06.2019 17:05 Mezi vrcholnými představiteli státu se nejvyšší důvěře lidí těší předseda Ústavního soudu Pavel…

Do Česka dorazil audit týkající se zemědělských dotací pro Agrofert

05.06.2019 18:51 Aktualizováno Do Česka dorazila předběžná auditní zpráva Evropské komise (EK) týkající se zemědělských dotací pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama