Datové schránky budou mít nové logo, navrhl ho student

Datové schránky budou mít po deseti letech od letošního června nové logo. V soutěži, kterou loni na podzim vyhlásilo ministerstvo vnitra, zvítězil se symbolem dvou šipek student umělecké školy z Ostravy Lukáš Adamík. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Nové logo podle Adamíka představuje obousměrnou komunikaci občana se státem a dohromady tvoří datovou zprávu. "Chtěl jsem si vyzkoušet, zda dokážu navrhnout logo na takovéto úrovni. To, že tak rozšířený systém bude používat mé logo, považuji za úspěch," uvedl Adamík.

Datové schránky dosud využívaly logo poštovní trubky spojené se znakem @, které mělo symbolizovat propojení poštovních služeb se službami internetovými.

"Papírové dopisy jsou pro dnešní generaci minulostí. Současnost i budoucnost patří elektronické komunikaci," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který se dnes s Adamíkem v budově ministerstva na pražské Letné setkal. Staré logo podle Hamáčka neodpovídalo potřebám moderního komunikačního systému.

Soutěže o podobu nového loga se mohli zúčastnit studenti do 26 let. Hodnotící komise vybírala ze 46 návrhů. Adamík získal jako odměnu 25.000 korun. "Jsem rád, že o soutěž byl mezi studenty zájem. Je to důkaz, že datové schránky mají pro mladé lidi potenciál, který chceme rozvíjet," dodal Hamáček.

Nové logo je součástí záměru ministerstva modernizovat systém datových schránek. V minulých měsících zavedlo podle mluvčí například nové uživatelské prostředí, nové funkce a také větší kapacitu zpráv. Záměrem ministerstva je, aby datové schránky kromě úřadů a firem ve větší míře využívali i občané, mimo jiné i z mobilu a tabletu podobně jako je to u internetového bankovnictví.

"Lidé už přes datové schránky odeslali přes 650 milionů zpráv a v tuto chvíli existuje 984 tisíc zřízených datových schránek, z toho 16,4 procenta si zřídili občané/fyzické osoby na vlastní žádost. Jen na poštovném už datové schránky ušetřily státu 14 miliard korun," doplnila Pěknicová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šest členů rady vlády pro romské záležitosti kritizuje ombudsmana Křečka

18.01.2021 19:15 Šest zástupců Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny kritizuje obmudsmana Stanislava…

Nejvyšší státní zástupce Zeman měl zasáhnout do kauzy známého

18.01.2021 10:17 Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zasáhl podle zjištění serveru Seznam Zprávy do kauzy, která…

Digitální občanku spustí první banky během příštích týdnů

07.01.2021 13:38 Takzvanou bankovní identitu, tedy digitální občanku, spustí pro klienty během následujících týdnů…

Roman Fiala dnes končí ve funkci místopředsedy Nejvyššího soudu. Kdo ho…

31.12.2020 09:01 V pozici místopředsedy Nejvyššího soudu dnes po deseti letech končí Roman Fiala. Jeho mandát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama