Mohou úřady žádat úhradu za poskytování informací? Ústavní soud vynesl verdikt

Úřady mohou žádat úhradu za vyhledávání a poskytování informací, pokud jde o šikanózní a časově mimořádně náročné žádosti. Náhradu ale musejí stanovit předem kvalifikovaným odhadem, nikoliv zpětně po vyhledávání požadované informace. Plyne to z dnešního nálezu Ústavního soudu.

Přidejte svůj názor

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Soudci konkrétně zamítli stížnost města Vsetína, které žalovalo žadatele o informace o náhradu škody 33.784 korun. Jeho žádost si prý vyžádala mimořádně náročné vyhledávání a zaměstnanci města museli upozadit jiné pracovní úkoly.

Zatímco soud prvního stupně městu částečně vyhověl a uložil žadateli o informace zaplatit 24.000 korun s úrokem z prodlení a náklady řízení, odvolací krajský soud dospěl k jinému závěru. Rozhodl, že z hlediska soukromého práva nelze touto cestou vymáhat mzdové náklady na zaměstnance.

ÚS se ztotožnil s názorem, že nárok nemá soukromoprávní povahu a nelze se jej domáhat cestou žaloby na náhradu škody podle občanského zákoníku. Zároveň je podle soudu přípustné, aby úřad odepřel vyhledání a poskytnutí informací, pokud jde o šikanózní návrhy. Případně může žádat úhradu, typicky za mimořádně rozsáhlé vyhledávání. Lze ji stanovit kvalifikovaným odhadem, nikoliv na základě definitivního vyhledání žádané informace.

Výši úhrady však musí oznámit před uplynutím lhůty pro poskytnutí informace, to jest nejpozději do 15 či 25 dnů ode dne přijetí žádosti, pozdější či dodatečné oznámení není možné, uvedl Ústavní soud v tiskové zprávě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úředníci zaklekli na prodejce na bleším trhu? Styďte se, vy kolaboranti,…

14.06.2019 09:29 Finanční správa opět sklidila velkou kritiku. Finanční úřad pro hlavní město Praha se před pár dny…

Vláda zavrhla novelu o státních zástupcích, prosazovali ji STAN a TOP 09

10.06.2019 17:13 Opětovnou novelu, kterou chtějí poslanci STAN a TOP 09 zpřesnit podmínky odvolávání vedoucích…

Zeman a Rychetský se těší největší důvěře, ukázal průzkum CVVM

10.06.2019 17:05 Mezi vrcholnými představiteli státu se nejvyšší důvěře lidí těší předseda Ústavního soudu Pavel…

Do Česka dorazil audit týkající se zemědělských dotací pro Agrofert

05.06.2019 18:51 Aktualizováno Do Česka dorazila předběžná auditní zpráva Evropské komise (EK) týkající se zemědělských dotací pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama