Vláda zavrhla novelu o státních zástupcích, prosazovali ji STAN a TOP 09

Opětovnou novelu, kterou chtějí poslanci STAN a TOP 09 zpřesnit podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po jednání řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Proti předloze se podle předkládací zprávy postavila jak ministerstva vnitra a spravedlnosti, tak Nejvyšší státní zastupitelství. Souhlasil s ní naopak Nejvyšší soud. S podobným návrhem přišla TOP 09 už dříve, vláda a Sněmovna ji ale před rokem zamítly. I přes negativní stanovisko kabinetu budou návrh projednají poslanci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vláda ČR
doporučujeme

STAN a TOP 09 nynější předlohu předložily před měsícem v souvislosti s výměnou ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za Marii Benešovou (oba za ANO). S tím souvisely obavy, že by nová ministryně mohla odvolat vedoucí státní zástupce kvůli kauze Čapí hnízdo premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

Novela počítá s tím, že vedoucí státní zástupce by bylo možné odvolat pouze po rozhodnutí kárného senátu. Předloha také vymezuje funkční období vedoucích státních zástupců. V případě nejvyššího státního zástupce by to bylo deset let, u ostatních sedm let.

Schillerová novinářům řekla, že vláda věcně souhlasí s tím, aby v zákoně byla zakotvena délka funkčního období státních zástupců. "Ale návrh není komplexní, proto vláda odhlasovala dnes negativní stanovisko. Ministerstvo spravedlnosti předloží vlastní komplexní návrh," dodala.

Ministerstvo spravedlnosti souhlasilo se záměrem stanovit funkční období vedoucích státních zástupců a umožnit jejich předčasné odvolávání pouze cestou kárného řízení, což by vyloučilo jejich sesazení podle vůle exekutivy. V poslanecké předloze ale podle ministerstva chybí pravidla pro výběr vhodných adeptů na vedoucí státní zástupce.

Úřad Benešové odmítl i změnu mechanismu jmenování náměstků vedoucích státních zástupců. "K diskusi je rovněž i to, zda kárným žalobcem vedoucích státních zástupců má být veřejný ochránce práv," dodalo ministerstvo. Podobné výhrady mělo i vnitro a Nejvyšší státní zastupitelství.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rathovu nevinu nevěří, bratr stíhaného politika promluvil

19.06.2019 10:56 Michal Rath vypovídal u soudu se známým politikem a bývalým ministrem zdravotnictví za ČSSD Davidem…

Balíček proti suchu. STAN chce sloučit ministerstva zemědělství a…

19.06.2019 10:30 Poslanci Starostů a nezávislých (STAN) chtějí sloučit ministerstva zemědělství a životního…

Zrušit výsledky eurovoleb? Čech měl radikální požadavek, NSS s ním vyběhl

19.06.2019 10:11 Aktualizováno Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje…

Historický verdikt Vrchního soudu: Česko vydá Tchajwance do Číny

18.06.2019 20:34 Vrchní soud v Praze schválil vydání osmi Tchajwanců podezřelých z podvodů z Česka do Číny. Uvedl to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama