Brownfieldy? Stát je chce řešit, vidí v nich potenciál

Stát chce řešit situaci takzvaných brownfieldů, tedy nevyužitých a zanedbaných území, která zůstala po průmyslové výrobě nebo vojácích. A umožnit jim najít nové ekonomické nebo veřejně prospěšné využití. Podle agentury CzechInvest je v Národní databázi brownfieldů 3500 lokalit, z nichž je přes 450 veřejně nabízeno investorům. Ministerstvo průmyslu proto aktualizovalo Národní strategii regenerací brownfieldů, kde navrhuje opatření až do roku 2024. Návrh dnes schválila vláda. Vzniknout má i meziresortní skupina.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Stavebnictví
doporučujeme

Cílem aktualizovaného plánu je podle materiálu, který má ČTK k dispozici, vytvořit koordinovaný přístup pro regeneraci brownfieldů, který umožní zanedbaným lokalitám najít využití. Aby mohly přispívat k dalšímu rozvoji měst a obcí. Stát totiž očekává do roku 2024 zvýšený zájem investorů o podnikatelské výrobní a skladovací plochy.

MPO také navrhuje, aby se situací brownfieldů zabývala nová mezirezortní pracovní skupina, kterou budou tvořit zástupci ministerstva průmyslu, životního prostředí, pro místní rozvoj i zemědělství. Nové podnikatelské nemovitosti by se podle návrhu MPO měly směřovat na plochy brownfieldů, nikoliv na zelené louky.

Vytvořit se má i nový program pro regenerace urbánních brownfieldů, aby obce mohly čerpat peníze na regeneraci pro bydlení a další občanskou vybavenost. Do roku 2021 by měly vzniknout dotační programy pro asanaci-rekultivaci brownfieldů, s nimiž se obce potýkají. Ještě letos by se měla do podpory zapojit Českomoravská záruční a rozvojová banka. Ve spolupráci s ní má vzniknout vhodný nástroj, například revolvingový fond, zaměřený na regeneraci brownfieldů s potenciálním komerčním využitím. Nástroj bude prostřednictvím zvýhodněného financování motivovat k využití rozvojových ploch brownfieldů, uvádí se v materiálu.

V letech 2007 až 2014 se podle odhadů podařilo regenerovat zhruba 15 procent ploch brownfieldů. Přesto velká část z původně odhadovaného počtu 10.000 až 12.000 brownfieldů zůstává stále nevyužita a další nové vznikají. Kromě databáze CzechInvest přitom podle materiálu existují i další databáze ve správě několika krajů a měst.

Ze zkušeností krajů a měst vyplývá, že největšími překážkami pro znovu využití těchto území jsou majetkoprávní vztahy, finanční náročnost revitalizace, kontaminace lokalit a konkurence nabídky ploch připravených na zelené louce. Investoři vnímají pak jako překážku časový horizont a nedostupnost úvěrů pro projekty regenerací.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenuje nového předsedu pražského Vrchního soudu

09.12.2019 20:33 Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze.…

Vláda schválila odpadové zákony. Vzápětí se staly terčem kritiky

09.12.2019 17:59 Vláda dnes schválila čtyři odpadové zákony, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a…

Svaz bojovníků za svobodu má problém. Existuje podezření ze zneužití dotace

05.12.2019 18:03 Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové…

Digitalizace ČR na postupu. Schválená novela změní život řadě Čechů

04.12.2019 16:47 Aktualizováno Lidé zřejmě budou moci využívat pro ověřený přístup k elektronickým službám veřejné správy svou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama