Konec ocelářství v Česku? Problém bude řešit nová komise

Problémy tuzemských hutních podniků, které těžko konkurují dovozům levné oceli z Asie, bude řešit nová ocelářská komise jako poradní orgán vlády. Její první zasedání se připravuje na září. S oceláři se chce setkávat i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Řekl to novinářům dnes po jednání s představiteli a odbory společnosti Liberty, která vlastní ostravskou huť. Dodal, že odbory i zástupci firmy chtějí, aby vznikl systém podpory ocelářského průmyslu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ocel
doporučujeme

"Chceme vytvořit, podobně jako jsme vytvořili komisi uhelnou, i komisi ocelářskou. Bude to poradní orgán vlády. Bude fungovat na vysoce odborném principu," uvedl Havlíček. Dodal, že chce být u toho, až se problémy budou řešit. "Chci je pak přenášet na vládní a evropskou úroveň," uvedl ministr.

Podle něj komise poprvé zasedne v Ostravě v polovině září. Budou v ní zasedat zástupci ocelářského průmyslu, ale i automobilek či ekolog. "Chceme aby byla vyvážená," řekl ministr.

Dodal, že podle něj současný dvacetiprocentní pokles produkce oceli v ostravské huti nesouvisí s přechodem na nového vlastníka. "Redukují i další evropští výrobci oceli. Redukuje se proto, že rostou ceny emisních povolenek. Evropa je hyperekologická, evropské firmy respektují všechny pravidla, zatímco ostatní ne. A potýkáme se s asijskou nebo tureckou ocelí. Výsledkem je nadprodukce oceli, podráží se ceny," řekl.

Aktivní postup státu ve vztahu k EU požadují i odboráři ostravského podniku. "Pokud se bude dovážet ocel ze zemí mimo EU, bude to pro evropskou produkci likvidační. Cena této oceli není ovlivněna CO2 povolenkami jako ta evropská. Cenově jí naše výroba nemůže konkurovat," řekl předseda Základní organizace OS KOVO v ostravské huti Petr Slanina. Reagoval tak na to, že unie zvýšila limity na dovoz takové oceli o pět procent. Vytvoření komise uvítal. "Něco takového tady chybělo," uvedl.

Ve shodě je i vedení společnosti Liberty Ostrava. "Potřebujeme podporu státu ve věci lepší ochrany evropského trhu před neférovým dovozem oceli z třetích zemí," řekla ČTK mluvčí podniku Barbora Černá Dvořáková. Dodala, že vážnost situace potvrzuje i to, že každá čtvrtá tuna oceli využitá v Evropské unii pochází z dovozu.

Huť, kterou původně vlastnila skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala, před časem změnila majitele. Nyní patří do skupiny Liberty Steel a je součástí globálního uskupení GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty. Krátce po změně majitele huť oznámila, že dočasně sníží výrobu oceli o 20 procent.

Na nutnost nastavit v ocelářství "globálně férové prostředí", když nyní firmy ze zemí mimo EU neplní tak vysoké požadavky na ochranu životního prostředí, poukázal i předseda správní rady Ocelářské unie Jan Czudek, který je i generálním ředitelem Třineckých železáren. Limity pro dovoz do Evropy podle něj navíc dovolují dovézt stále víc ocelářských produktů. "Pokud dovoz vzroste o dalších pět procent, bude to znamenat problémy pro evropské hutě," uvedl.

Ostravská huť Liberty Steel je největším výrobcem oceli v ČR, i s dceřinými společnostmi má 6300 zaměstnanců.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odbory ÚSTR si stěžují na odvolání historika z komise

22.08.2019 22:09 Odboráři z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) si stěžují na vedení ústavu kvůli jeho…

Babiš: Česká pošta potřebuje restrukturalizaci, musí být konkurenceschopná

18.08.2019 18:18 Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli…

Televize Barrandov dostala kvůli Soukupovi pokutu

13.08.2019 20:58 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém dnešním zasedání vyměřila pokutu 400.000…

Registrované partnerství? Gayové a lesby v ČR čelí byrokratické překážce

10.08.2019 14:23 V Praze od začátku roku do 9. srpna uzavřelo registrované partnerství 64 párů. Loni za stejné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama