Zahraniční banky vydělávají na hlouposti Čechů? Kalousek se pustil do praktik ČNB

Zahraniční vlastníci bank působících v České republice kromě dividend vydělávají nemalé peníze na politice Česká národní banky (ČNB). Podivného byznysu si povšiml i opoziční politik Miroslav Kalousek.

česká národní banka
doporučujeme

ČNB úročí vklady tuzemských bank pozitivní úrokovou sazbou, na rozdíl od Evropské centrální banky (ECB), která postupuje přesně naopak a úročí vklady bank negativní úrokovou sazbou.

Na paradoxní situaci vydělávají obrovské prostředky zahraniční vlastníci svých dceřiných bank v Česku. Situaci odpovídají i obří dluhy českých bank u svých mateřských společností v zahraničí. Právě díky úvěrům můžou zahraniční banky velmi dobře vydělávat na politice ČNB.

Prostřednictvím pozitivní úvěrové sazby ČNB kolem 2 %, tak zahraniční banky posílají pomocí úvěrů dceřiným společnostem peníze, které je následně ukládají v ČNB. Podle odhadů deníku E15 mají tak zahraniční společnosti prostřednictvím českých dceřiných bank uloženo u ČNB přibližně bilión korun, z kterého ČNB vyplácí do zahraničí zmíněný úrok.

Problému si všiml i bývalý ministr financi Miroslav Kalousek (TOP 09). Domnívá se, že podobným praktikám by mohlo zamezit přijetí eura.

„Hm... Mnohem přesnější by bylo konstatování, že zahraniční matky českých bank vydělávají na hlouposti Čechů a na jejich iracionální neochotě přijmout euro,“ napsal na Twitteru poslanec.

Reagoval tak na twitt odborového předáka Josefa Středuly, kterého problém rovněž zaujal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od zrušení superhrubé mzdy si lidé slibují příliš. Daně se snížit nemusí

05.08.2020 15:58 Momentálně se vedou diskuze o takzvané superhrubé mzdě, což je hrubá mzda doplněná o odvody na…

Občanské průkazy se dočkají změn. Některé údaje přibudou, jiné zmizí

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Občanské průkazy mohou počítat s novou podobou, kdy budou mimo jiné obsahovat také biometrické…

Žalobci spustili nový web, pro uživatele má být přehlednější

03.08.2020 12:06 Soustava státního zastupitelství má nový webový portál Verejnazaloba.cz, pro uživatele má být…

eGovernment se rozšíří. První bankovní identita má fungovat od 1. ledna

22.07.2020 16:44 Lidé by mohli využívat bankovní identitu k přihlášení na Portál občana, který občanům umožňuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama