Děkan práv: Soud chyboval, pondělní stávka být mohla!

Praha - Měl soud pondělní stávku odborů zakázat nebo ne? Experti na to nemají jednotný názor. Ale děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy se postavil proti výroku Městského soudu v Praze a označil ho za chybný. Informuje o tom TÝDEN.cz.

Přidejte svůj názor

371

Ocbory stávku v dopravě ohlásili v pátek na pondělí. Ještě v pátek se ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) obrátil na soudce, aby rozhodli, jestli se stávka konat může. A Městský soud rozhodl, že ne. Rozhodnutí to bylo tak rychlé, že je ve verdiktu uvedeno i špatné datum - místo 10. června je tam 10. července.

Soudci, kteří Kalouskovi své rozhodnutí poslali do jeho datové schránky už v pátek večer, argumentují, že odboráři o svém plánu neinformovali v dostatečném předstihu. Podle zákona tak musí učinit nejméně 3 dny před stávkou a oni ji ohlásili až v pátek.

"Ale za dvacet let od účinnosti listiny (základních práv a svobod) byl přijat jen zákon o kolektivním vyjednávání a podle něj není tato stávka podle odborů organizována. Vycházím potom z toho, že co není zákonem zakázáno, je podle listiny základních práv a svobod a ústavy dovoleno," namítl pro TV Prima děkan PF UK Aleš Gerloch.

Za pravdu mu dává i ústavní právník Václav Pavlíček, který působí na téže fakultě. Odboráři sice soudu vyhověli a stávku přesunuli na čtvrtek, ale chtějí se proti rozhodnutí soudu odvolat. A souhlasí s nimi i další právníci.

"Odbory argumentovaly zněním ústavy. Ta ale stanovuje jen jistý obecný rámec a na jejím základě jsou pak vydávány další zákony, jako právě i zákon o kolektivním vyjednávání. Ústava nám dává třeba právo na svobodu projevu nebo právo na shromažďování, ale zákony pak stanovují podrobnější podmínky, za jakých můžeme svých práv využívat. Soud tedy rozhodl správně,“ řekl pro TÝDEN.cz advokát Jan Černý.

Témata: stávka | soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Huawei je bezpečnostní hrozbou, trvá na svém NÚKIB

14.02.2019 17:55 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nezměnil své stanovisko, technologie…

Český svaz bojovníků za svobodu naráží. Samosprávy odmítají dotace

14.02.2019 17:40 Vedení Hradce Králové, Jihlavy nebo Královéhradeckého kraje odmítají dotovat Český svaz bojovníků…

Řidiči, kolik máte bodů? Stav konta lze nově kontrolovat přes Portál občana

13.02.2019 17:56 Aktualizováno Přehled o končící platnosti řidičského průkazu či stav svého bodového konta mohou lidé od úterý…

Rozšíření pravomocí NKÚ? Sněmovna podpořila všechny tři návrhy

13.02.2019 15:47 Kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by se mohly rozšířit například na obce,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama