Děkan práv: Soud chyboval, pondělní stávka být mohla!

Praha - Měl soud pondělní stávku odborů zakázat nebo ne? Experti na to nemají jednotný názor. Ale děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy se postavil proti výroku Městského soudu v Praze a označil ho za chybný. Informuje o tom TÝDEN.cz.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Ocbory stávku v dopravě ohlásili v pátek na pondělí. Ještě v pátek se ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) obrátil na soudce, aby rozhodli, jestli se stávka konat může. A Městský soud rozhodl, že ne. Rozhodnutí to bylo tak rychlé, že je ve verdiktu uvedeno i špatné datum - místo 10. června je tam 10. července.

Soudci, kteří Kalouskovi své rozhodnutí poslali do jeho datové schránky už v pátek večer, argumentují, že odboráři o svém plánu neinformovali v dostatečném předstihu. Podle zákona tak musí učinit nejméně 3 dny před stávkou a oni ji ohlásili až v pátek.

"Ale za dvacet let od účinnosti listiny (základních práv a svobod) byl přijat jen zákon o kolektivním vyjednávání a podle něj není tato stávka podle odborů organizována. Vycházím potom z toho, že co není zákonem zakázáno, je podle listiny základních práv a svobod a ústavy dovoleno," namítl pro TV Prima děkan PF UK Aleš Gerloch.

Za pravdu mu dává i ústavní právník Václav Pavlíček, který působí na téže fakultě. Odboráři sice soudu vyhověli a stávku přesunuli na čtvrtek, ale chtějí se proti rozhodnutí soudu odvolat. A souhlasí s nimi i další právníci.

"Odbory argumentovaly zněním ústavy. Ta ale stanovuje jen jistý obecný rámec a na jejím základě jsou pak vydávány další zákony, jako právě i zákon o kolektivním vyjednávání. Ústava nám dává třeba právo na svobodu projevu nebo právo na shromažďování, ale zákony pak stanovují podrobnější podmínky, za jakých můžeme svých práv využívat. Soud tedy rozhodl správně,“ řekl pro TÝDEN.cz advokát Jan Černý.

Loading...
Témata: stávka | soudy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká televize svolává na demonstraci? Člen Rady se dopálil a podal…

18.02.2020 13:26 Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov poslal řediteli úřadu žádost o…

Zmatky kolem voleb do Senátu. Budou se obvody měnit jedou za 12 let?

06.02.2020 11:14 Senátní volební obvody by se mohly měnit jednou za dvě volební období, tedy jednou za 12 let.…

Česká pošta na koronavirus nereaguje, přepravu zásilek neomezí

03.02.2020 18:57 O omezení přepravy zásilek mezi Českem a Čínou kvůli šíření nového koronaviru zatím Česká pošta…

Nová šéfka ČTÚ má hned problém. Je prý ve střetu zájmů

30.01.2020 18:23 Nová předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hana Továrková porušila podle předběžného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama