Datové schránky způsobí milionové škody

Praha - Představitelé Unie podnikových právníků tvrdí, že současná právní úprava datových schránek není dostatečná. Zejména firmy, kterým schránku ze zákona automaticky zřídilo ministerstvo vnitra a musely ji začít využívat ihned po zprovoznění systému, mohou utrpět milionové škody.

doporučujeme

Největšími slabinami systému datových schránek je chybějící zaručený elektronický podpis na rozhodnutí obsažené v datové zprávě, časová pomíjivost elektronického podpisu, a nejednotné názory na náležitosti datových zpráv. "Setkáváme se s případy, které do budoucna mohou způsobit právní nejistotu například v exekučních řízeních. Právě takové nedostatky, jako je chybějící elektronický podpis, mohou způsobit, že se rozhodnutí stane nevykonatelným. Firmám tak mohou hrozit i milionové škody," nastínila možné problémy prezidentka Unie podnikových právníků Marie Brejchová.

Systém datových schránek, který nahrazuje klasické doručování v listinné podobě, byl uveden do provozu loni v listopadu. Kromě firem ho hned od jeho zprovoznění při doručování písemností musely začít využívat orgány státní správy. Jak firmám, tak úřadům přitom schránku zřizuje rezort ministerstva vnitra.

Pro občany je zřízení schránky dobrovolné, podobně je tomu u živnostníků. Pokud už se ale tito lidé požádají o zřízení datové schránky, úřady to musí respektovat a veškeré písemnosti jim napříště doručit právě tímto způsobem.

Zvláštní režim platí pro advokáty, daňové poradce, insolvenční správce, notáře a exekutory, u kterých zákonodárce stanovil přechodnou dobu, teprve po jejím uplynutí jim bude datová schránka zřízena. Pak bude využívání systému povinné i pro ně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze byli naočkováni dobrovolní hasiči, podle Hlubučka oprávněně

07.03.2021 21:22 Aktualizováno V Praze byli v sobotu naočkováni vakcínou proti koronaviru jednotky dobrovolných hasičů z Lysolají…

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Ve veřejném sektoru začne povinné testování 10. března

05.03.2021 16:39 Povinné testování bude od 10. března platit i pro veřejný sektor, a to pro úřady s 50 a více…

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

05.03.2021 15:01 Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama