Zákonodárci vytvořili paskvil: Porušuje Listinu práv a svobod, zlobí se ÚS

Brno - Novela zákona o přestupcích a trestního zákoníku, která umožnila ukládat za přestupky až tříměsíční zákaz pobytu, obsahovala protiústavní vymezení účinnosti. Zpětně ji stanovila na 1. července 2012, ačkoliv norma vyšla ve sbírce až v poslední den roku. Ústavní soud (ÚS) dnes proto na návrh Okresního soudu v Liberci zrušil ustanovení o účinnosti. Novela podle ústavních soudců nemůže působit zpětně, ale až 15 dní po svém vyhlášení ve sbírce. Jinak zákon zůstal beze změn.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Okresní soud konkrétně řešil případ muže stíhaného za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Skutek podle obžaloby spáchal v období od října do listopadu 2012 a soud později stanul před otázkou, zda aplikovat paragraf, který sice dle textu zákona platil už od poloviny roku 2012, ale ve sbírce zákonů se objevil až na samém konci roku.

Liberečtí soudci nakonec dospěli k závěru, že ustanovení o účinnosti novely je protiústavní, protože způsobuje nepřípustnou zpětnou účinnost všech dalších ustanovení zákona. ÚS dnešním nálezem zaujal stejné stanovisko. Právní předpis v podstatě stanovil závazná pravidla chování zpětně pro dobu, kdy zákon ještě nebyl publikován. Adresáti právní normy ani neměli možnost se s takovým pravidlem seznámit, uvedl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Zákonodárci tak porušili princip právní jistoty a předvídatelnosti zákona, stejně jako pravidlo o zákazu zpětné účinnosti zakotvené z Listině základních práv a svobod. "V posuzovaném případě tedy ÚS musel přistoupit ke zrušení napadeného ustanovení, neboť s odkazem na specifikum posuzování trestnosti činu nebyl v této věci možný ústavně konformní výklad," popsal Pospíšil.

Ústavní soud doplnil, že zpětná časová působnost zákona není vyloučena u právních norem, které nepředstavují zásah do právní jistoty a jedná se o právní úpravu in favorem dotčených osob, jak umožňuje čl. 40 odst. 6 věta druhá Listiny, podle níž se pozdějšího zákona použije, jestliže je to pro pachatele příznivější. To ale není případ, který by bylo možno vztáhnout na posuzované ustanovení, kdy v zákoně č. 494/2012 Sb. stanovená účinnost předchází platnosti tohoto zákona a jeho ustanovení je tedy zpětně působící ze zákona, a nikoli z pouhého porovnání dvou po sobě postupně následujících právních úprav. Zákon č. 494/2012 Sb. stanoví právní následky pro takové skutkové podmínky, k jejichž vzniku došlo ještě před datem platnosti těchto ustanovení.

Ústavní soud současně uvedl, že tímto nálezem nehodlá revidovat dosavadní praxi některých obecných soudů, které v minulosti v obdobných situacích samy postupovaly tak, jako by ustanovení o nabytí účinnosti v textu příslušného právního předpisu absentovalo.

Ústavní soud však zdůraznil, že v posuzovaném případě se jedná o speciální situaci, neboť popsaná chyba zákonodárce zasahuje do oblasti trestní, v níž platí speciální ústavní zásada, obsažená v již uváděném čl. 40 odst. 6 Listiny. V posuzovaném případě tedy Ústavní soud musel přistoupit ke zrušení napadeného ustanovení, neboť s odkazem na specifikum posuzování trestnosti činu nebyl v této věci možný ústavně konformní výklad, píše se na webu usoud.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svaz bojovníků za svobodu má problém. Existuje podezření ze zneužití dotace

05.12.2019 18:03 Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové…

Digitalizace ČR na postupu. Schválená novela změní život řadě Čechů

04.12.2019 16:47 Aktualizováno Lidé zřejmě budou moci využívat pro ověřený přístup k elektronickým službám veřejné správy svou…

Policie zasahovala v Ústavu pro studium totalitních režimů

28.11.2019 19:03 Policie dnes zasahovala v sídle Ústavu pro studium totalitních režimů. Nikdo nebyl zadržen, uvedl…

Územní členění Česka se částečně sjednotí? Zákon prošel Sněmovnou

27.11.2019 12:04 Územní členění Česka se zřejmě částečně sjednotí. Některé obce už nebudou patřit do jiného okresu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama