Praha v maléru: Policie vyšetřuje podivný IT projekt za 2,5 miliardy

Praha - Protikorupční policie vyšetřuje další problematický IT projekt města Prahy. Detektivové si minulý týden na magistrátu vyžádali veškeré dokumenty týkající se ekonomického systému. Odnesli si faktury a smlouvy uzavřené od roku 1992 s firmou Gordic. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici. Město za projekt zaplatilo více než miliardu korun. Podle některých informací ale náklady mohou dosahovat až částky 2,5 miliardy korun. Gordic pochybení odmítá.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality si od nás minulý týden vyžádal smlouvy uzavřené s firmou Gordic," potvrdil informace ČTK mluvčí magistrátu Jakub Stadler. "Policii poskytujeme součinnost a připravujeme jim veškeré podklady, které chtějí," doplnil.

"Veškeré smluvní vztahy s hlavním městem Prahou po dobu spolupráce byly uzavírány naprosto transparentním způsobem a v souladu s danou legislativou," reagoval ředitel firmy Gordic Jaromír Řezáč. Gordic zajišťuje účetnictví magistrátu, městských částí, městské policie a 800 příspěvkových organizací města.

Stávající vedení města se potýká s problémy, které vyplývají z údajně nevýhodně nastavených smluv z dřívějška. "Snažíme se vypořádat s pozůstatky z minula, kdy byly uzavírány nekvalitní a pro město nevýhodné smlouvy," uvedl radní pro IT Jan Vašíček (TOP 09). Podobně jsou radní stíháni za kritizovanou kartu opencard. Policie je vyslýchá také kvůli tunelu Blanka. Jde o miliardové zakázky uzavřené v době, kdy Prahu vedl primátor Pavel Bém (ODS).

Gordic je zhruba dvacet let jediným vlastníkem autorských práv k ekonomickému systému. Smlouva s firmou skončila Praze v závěru loňského roku. První náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) už tehdy řekl, že bez ní hrozí městu ekonomický kolaps. Prodlužováním smluv se ale Praha zároveň dostává na tenký led zákona o veřejných zakázkách, podobně jako u opencard, za kterou stávající radní zřejmě čeká obžaloba.

Radní za TOP 09 přesto chtějí v dohledné době smlouvu s Gordic o rok prodloužit tak, aby byl zajištěn provoz účetnictví do doby, než bude v otevřené soutěži vybrán nový provozovatel. Novým dodavatelem vzešlým ze soutěže by se Praha pravděpodobně vzdala projektu za nejméně miliardu korun, zároveň by se však vyvázala z problematických smluvních vztahů. Půjde o čtyřletou zakázku za 600 milionů. Příprava soutěže potrvá řadu měsíců.

Firma Gordic podle webu přes dvacet let spravuje pro Prahu kromě účetnictví i pohledávky, smlouvy, objednávky, ale také výplatu sociálních dávek a řadu dalších klíčových služeb v oblasti financí. Tvrdí, že za služby dostala zhruba 1,08 miliardy korun bez DPH.

Loading...
Témata: Praha | firmy
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vnitro posílí ochranu škol a veřejných míst, pošle další peníze

17.10.2019 17:40 Ministerstvo vnitra uvolní 52 milionů korun na zlepšení ochrany škol a veřejných prostranství.…

Dohra kauzy Diag Human: Stát se odvolal ve věci třímilionové odměny pro…

16.10.2019 17:29 Ministerstvo zdravotnictví se odvolalo proti srpnovému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2,…

Jak se v Česku trestá? Právnická fakulta UK spustila web, ukazuje zajímavé…

15.10.2019 12:22 Právnická fakulta Univerzity Karlovy dnes spustila nový web jaktrestame.cz, který v přehledné formě…

Pozor, Czech Point bude tři dny mimo provoz. Nepořídíte důležité dokumenty

15.10.2019 11:16 Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama