Od zrušení superhrubé mzdy si lidé slibují příliš. Daně se snížit nemusí

Momentálně se vedou diskuze o takzvané superhrubé mzdě, což je hrubá mzda doplněná o odvody na sociální a zdravotní pojištění ze strany zaměstnavatele. Ta byla zavedena před 12 lety a nyní se hovoří o jejím případném zrušení. Otázkou tedy zůstává, kdo a jak si tímto způsobem polepší, a jaké to bude mít naopak dopady na státní rozpočet.

Za zmínku stojí, že by bývalo bylo něco jiného, kdyby se spolu se superhrubou mzdou zrušily i zákonné odvody na sociální a zdravotní pojištění zaměstnavatelů, které jsou v Česku příliš vysoké. S takovým scénářem ale nelze momentálně počítat, ačkoliv by řadě podnikatelům pomohl. Informoval o tom server televize CNN Prima NEWS.

Se zrušením superhrubé mzdy dojde (v případě úspěchu) ke změně algoritmu stanovení daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy z mezd a platů podle § 6 zákona o daních z příjmů. Ačkoliv se sníží daňový základ, je potřeba vzít v úvahu i další faktory, tedy i odpočty v podobě zaplacených úroků z hypotečního úvěru, jakož i pojistné na životní a penzijní pojištění, dary atd. 

Nízké daně teď mohou být riskantní

Dále je třeba brát v potaz, že se od následně vypočtené daně ještě odčítají také slevy, např. na poplatníka, vyživované děti, manžela či manželku bez zdanitelných příjmů, studenta apod. V přímém důsledku se pak také může stát, že poplatníkovi vyjde nulová daň z příjmů, ale klidně i vyšší, než je současná nominální 15 % sazba. Český daňový systém je navíc i nadále trochu progresivní, což znamená vztah přímé úměry mezi výší výdělku a výší daňové sazby. Vše závisí na tom, jak moc je vysoká mzda, do jaké míry si lze optimalizovat základ daně, a kolik činí veškeré uplatnitelné slevy.

Nelze proto spolehlivě předvídat, jaké scénáře v případě zrušení superhrubé mzdy nastanou. Vláda zatím lidem slibuje, že jim díky tomu vzrostou mzdy. Jelikož ale dosud není znám návrh příslušné legislativy, je vše zatím ve stádiu odhadů a spekulací. Nelze například vyloučit i zvýšení daňové sazby z 15 na 19 %, jíž momentálně podléhají právnické osoby.

Sáhne-li stát po nižším daňovém základu, aniž by došlo ke zvýšení sazby daně, pak musí přirozeně počítat, že se mu zároveň sníží příjmová strana rozpočtu. Podle expertů by v něm mohlo chybět zhruba 90 miliard korun, a to pouze v případě nezměněných odčitatelných položek a slev.

Byla-li by zrušená superhrubá mzda s tím, že by zůstala patnáctiprocentní daň, pak by se dalo očekávat, že vláda zároveň také omezí odpočty a slevy, aby došlo alespoň k nějakému pokrytí výpadku příjmů státního rozpočtu. Případně by zvýšila jiné daně, či dokonce zavedla nové. Otázkou jenom zůstává jaké, když už leccos dani podléhá, ať už jde o tabákové výroby a lihoviny či technické rezervy pojišťoven. 

K zavedení superhrubé mzdy došlo v době, kdy tehdejší vládní ODS ve svém programu usilovala o rovnou daň. Tehdy jí ale nedošlo, že 15 % je z hlediska plnění státního rozpočtu nevyhovující, a tudíž se raději rozhodla pro zvýšení daňového základu o zaměstnavatelské odvody, aniž by se musela uchýlit ke zvýšení již zavedené daňové sazby.

Související

Více souvisejících

mzdy / platy Daně státní rozpočet peníze finance

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Princezna Kate naslouchá, řekl Brit. Mluvil s ní, když sám bojoval s rakovinou

Princezna Kate podstupuje chemoterapie, protože jí byla diagnostikována rakovina. S touto nemocí bojuje mnoho lidí po celém světě, výjimkou nejsou ani obyčejní Britové. Jeden z nich nyní promluvil o tom, jak ho princezna podpořila, když sám s nemocí zápasil. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy