Analýza ukázala, o kolik letos přijdou obce na daních

Obcím bez Prahy letos kvůli dopadům šíření koronaviru klesnou příjmy ze sdílených daní o 26,5 miliardy korun. Většině obcí by přitom mohly pomoci poměrně vysoké úspory, které mají. Pro 91 procent obcí, tedy 5675, bude totiž odhadovaný pokles objemu sdílených daní nižší než polovina jejich úspor. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy společnosti CRIF.

Daně, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Tato skupina obcí by se tak mohla s nečekaným poklesem příjmů poměrně dobře vyrovnat. Nejenže můžou kompenzovat výpadek příjmu ze sdílených daní, ale ještě jim polovina objemu jejich úspor zůstane," uvedla dnes analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

Obce bez Prahy měly podle schváleného rozpočtu na rok 2020 obdržet v rámci sdílených daní více než 158 miliard korun. Podle dubnového odhadu ministerstva financí by však měly obce kvůli letošnímu propadu ekonomiky a následnému nižšímu výběru daní dostat necelých 132 miliard korun, tedy o 17 procent méně.

Obcí, u kterých je objem úspor nižší než odhadovaný pokles sdílených daní, je podle analýzy v ČR 193. Z nich 18 obcí nemělo koncem loňského roku žádný dluh. U dalších 384 obcí se výpadek sdílených daní podílí na jejich úsporách od 50 do 100 procent. Vláda dosud kritizovala vysoké úspory obcí a vyčítala jim, že málo investují.

Podle analýzy CRIF tak dnes Sněmovnou schválené dotace 1200 Kč na obyvatele, které obcím přinesou 12,8 miliardy korun, jsou jen částečnou kompenzací ztrát souvisejících se systémem vládní pomoci podnikatelům a firmám. Příjmy obcí totiž ovlivní i snížení výkonu ekonomiky a s tím souvisejících nižších příjmů z daní.

"Výpadky v příjmech obcí sice budou formou dotací kompenzovány jen částečně, nicméně díky velmi dobrým výsledkům hospodaření většiny obcí v předchozích obdobích by neměl být ohrožen jejich základní provoz. Bude zajímavé pozorovat, zda dojde ke snížení jejich investiční aktivity, nebo zda naopak využijí uvolněných kapacit dodavatelských firem k investicím do zakázek, které by podpořily místní podnikatele," uvedla Kameníčková.

Ta zároveň upozornila, že obce nebudou mít pouze nižší příjmy, ale také vyšší výdaje. Ty budou souviset s náklady na přísnější hygienická opatření a na péči o ohrožené skupiny obyvatel nebo i s nižšími příjmy z pronájmu nemovitostí.

Témata: obce | Daně | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NKÚ: Stát vynaložil na elektronické služby 300 milionů, využívá je jen…

13.07.2020 10:33 Aktualizováno Stát vynaložil na přístup k elektronickým službám veřejné správy přibližně 300 milionů korun,…

Sporné zajišťovací příkazy. Poškození chtějí po státu stovky milionů

12.07.2020 18:58 Finanční správa řeší další problémy, a to kvůli zajišťovacím příkazům, prostřednictvím nichž…

Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví by mohl být v září

12.07.2020 08:56 Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví by vláda mohla dostat do konce září. Přijmout by se pak…

Vláda překročila mez, říká odborář Středula. Jde o zdanění zaměstnanců

03.07.2020 16:26 Vláda vyjádřila souhlas s paušální daní i kompenzací pro zaměstnance mimo hlavní pracovní poměr.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy