Člen Rady si stěžuje na Českou televizi kvůli demonstraci

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov poslal řediteli úřadu žádost o prošetření výroku, který pronesla moderátorka Událostí Světlana Witowská. Ta podle něj dělala reklamu na demonstraci spolku Milion chvilek.

Přidejte svůj názor 88 komentářů

Česká televize
doporučujeme

Petrov na to upozornil na sociální síti, odkud také vzal ke své žádosti o prošetření podnět. Přiložil také jeden z příspěvků, který na onen inkriminující moment upozornil:

"V hlavním zpravodajském pořadu ČT Události 13.2.2020 v čase cca 47 ́49 ́ ́ moderátorka Světlana Witowská vložila mezi reportáže „Spor o polskou justiční reformu“ a „Nejstarší studna na světě“ následující větu propagující demonstraci Milionu chvilek: „Teď čerstvá zpráva spolek Milion chvilek uspořádá v neděli 1.března demonstraci v Praze, reaguje tak na zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem .“ Protože jde o zpravodajství veřejnoprávní televize, tak jak je všude proklamováno, tak musí být zpravodajství vyvážené, jinak by to vypadalo, že má někdo vliv na veřejnoprávní ČT a platí si redaktory ..." 

Podle něj se může jednat o skrytou reklamu, protože sdělení prý působí sugestivně a přerušením předchozího řazení zpráv informace získává příznak výlučnosti a závažnosti.

Působí navíc údajně i politicky, když 14 dní předem propaguje Česká televize akci spolku ve prospěch konkrétní akce s politickým plánem, což doložil informacemi z tiskové zprávy organizátora: "Milion chvilek pro demokracii uskuteční v neděli 1. března v Praze demonstraci na obranu demokratických institucí. K účasti na ní vyzve své příznivce ze stovek míst po celé ČR. Dalším krokem proti pokračujícímu ničení demokratických institucí politiky bude spuštění vlny protestních akcí ve všech krajských městech ČR, kterou spolek oznámí v neděli 16. února."

Dodal, že hodnota sdělení je vyjádřitelná obchodním výnosem od přispěvatelů spolku. "Obecně parametry obch. sdělení obsahuje výzva ke konzumaci "bude to, tak tam přijďte", (někdo z toho pak bude mít prospěch, ať už finanční, hmotný, nehmotný = politický vliv, polit. body, pro někoho – a naopak odebrání těch hodnot u konkurence)," uvedl Petrov.

Požaduje proto, aby Rada vyvrátila nebo prokázala případ skryté reklamy, s tím, že pokud by se jednalo o zvýhodnění jedné politické akce před jinou, má podle něj toto jednání negativní dopad na veřejné mínění, právní vědomí veřejnosti a dopad na důvěru ve správní orgán RRTV.

Loading...
Vstupte do diskuze (88)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vnitro: Senátní volby na Teplicku by se měly konat do 30. června

06.04.2020 11:53 Aktualizováno Obě dvě kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku by se měla uskutečnit do 30. června. Počítá s…

Zpracování údajů pro chytrou karanténu záleží na bankách, konstatuje úřad

02.04.2020 17:31 Je výhradně na každé bance, jak vymezí a navrhne zpracování údajů o chování určené osoby za…

Úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu

31.03.2020 08:32 Veřejné úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu a budou nabízet jen omezené…

Babiš má obavy, zda úřad práce zvládne kurzarbeit

27.03.2020 19:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) má obavy, zda úřady práce dokážou žádosti firem o kurzarbeit rychle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy