Čeští úředníci byli v Bruselu kvůli auditu Agrofertu

Zástupci českých úřadů dnes jednali v Bruselu o auditní zprávě k zemědělským dotacím Agrofertu, kterou dokončuje Evropská komise. Podle informací ČTK komise definitivní verzi auditu české straně neprezentovala. Podle serveru Neovlivní auditoři dospěli k závěru, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, dál ovládá holding Agrofert, a firma tak nemá nárok na evropské dotace.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Agrofert
doporučujeme

Desetičlenná skupina vedená náměstkem ministra zemědělství Jiřím Šírem a ředitelem Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martinem Šebestyánem na generálním ředitelství pro zemědělství (DG Agri) jednala od rána do pozdního odpoledne. Zástupci českých úřadů odmítli obsah jednání komentovat; ministerstvo zemědělství a SZIF k němu ve středu v Praze uspořádají tiskový briefing.

Podle informací ČTK šlo dnes spíše o technickou debatu o právních souvislostech auditu, během níž komise definitivní závěry zprávy neprezentovala. Podle EK byla schůzka standardní součástí procedury, která umožňuje dotčené zemi vyjádřit se k předběžným zjištěním auditorů.

Ministerstvo zemědělství i SZIF po zveřejnění informací serveru Neovlivní o údajném střetu zájmů českého premiéra začátkem ledna uvedly, že zatím finální auditní zprávu EK nemají. Jejich zástupci dostali pouze podklady pro dnešní jednání.

Babiš opakovaně odmítá, že by byl ve střetu zájmů a že by Česku hrozilo vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding, který do února 2017 před vložením do svěřenských fondů Babiš vlastnil, postupoval podle zákonů. Podle opozice je ale premiérův střet zájmů jasný. Auditní zpráva by měla být dokončena během února.

Loni v listopadu poslala EK do Česka jinou auditní zprávu zaměřenou na čerpání ze strukturálních fondů, podle které Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Spekulovalo se, že Česko by na základě těchto zjištění auditorů mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Babiš i v tomto případě odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Člen Rady si stěžuje na Českou televizi kvůli demonstraci

18.02.2020 13:26 Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov poslal řediteli úřadu žádost o…

Zmatky kolem voleb do Senátu. Budou se obvody měnit jedou za 12 let?

06.02.2020 11:14 Senátní volební obvody by se mohly měnit jednou za dvě volební období, tedy jednou za 12 let.…

Česká pošta na koronavirus nereaguje, přepravu zásilek neomezí

03.02.2020 18:57 O omezení přepravy zásilek mezi Českem a Čínou kvůli šíření nového koronaviru zatím Česká pošta…

Nová šéfka ČTÚ má hned problém. Je prý ve střetu zájmů

30.01.2020 18:23 Nová předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hana Továrková porušila podle předběžného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama