Falešný šlechtic neuspěl se stížností, za podvody si má odsedět 9 let

Karel Šimko z Frýdku-Místku si za rozsáhlé podvody s konečnou platností odpyká devět let ve vězení. Jeho stížnost odmítl Ústavní soud, zjistila ČTK databáze nálezů a usnesení. Muž tvrdil, že je šlechtic, a od tisíce lidí z celé země vylákal pod příslibem výhodné investice nebo zprostředkování půjček přibližně 90 milionů korun.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Šimko ve stížnosti uplatnil řadu výhrad vůči postupu soudů i rozsahu dokazování. Například tvrdil, že u vrchního soudu mu předseda senátu neumožnil vyjádřit se postupně ke všem prováděným důkazům a přerušoval ho.

Podle Ústavního soudu ale měl Šimko možnost komentovst všechny důkazy. "Přerušován byl pouze v případě, kdy jeho výklady neměly takový vztah k projednávané věci, aby bylo zajištěno efektivní a spolehlivé objasnění předmětu hlavního líčení a rozhodnutí ve věci," stojí v usnesení.

Muži hrozilo za zvlášť závažný zločin podvodu pět až deset let. U krajského soudu dostal deset let, vrchní soud trest zmírnil o rok s ohledem na dosavadní bezúhonnost a délku trestního řízení.

Podle obžaloby Šimko podvedl zájemce, kteří chtěli investovat v jeho společnosti Astra Invest Limited. Sliboval jim zhodnocení vkladů, přičemž od nich v letech 2008 až 2010 přebíral částky do sedmi milionů. Někteří poškození mu svěřili celoživotní úspory. Jiní přivedli i příbuzné, a o úspory tak přišly celé rodiny.

Šimko podvedeným ukazoval diamanty a zlaté mince, přičemž tvrdil, že je vlastníkem zlatého pokladu. Také tvrdil, že jeho společnosti patří například zlatý důl, nájemní byty v Londýně a že je správcem majetku bohatých lidí z celého světa. Peníze, které podle obžaloby od investorů získal, prý utrácel třeba za dárky, neúčelné zahraniční cesty a vlastní prezentaci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vnitro posílí ochranu škol a veřejných míst, pošle další peníze

17.10.2019 17:40 Ministerstvo vnitra uvolní 52 milionů korun na zlepšení ochrany škol a veřejných prostranství.…

Dohra kauzy Diag Human: Stát se odvolal ve věci třímilionové odměny pro…

16.10.2019 17:29 Ministerstvo zdravotnictví se odvolalo proti srpnovému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2,…

Jak se v Česku trestá? Právnická fakulta UK spustila web, ukazuje zajímavé…

15.10.2019 12:22 Právnická fakulta Univerzity Karlovy dnes spustila nový web jaktrestame.cz, který v přehledné formě…

Pozor, Czech Point bude tři dny mimo provoz. Nepořídíte důležité dokumenty

15.10.2019 11:16 Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama