Vlaky zase nabírají zpoždění. Mohou za to nová opatření pro strojvůdce

Na jednokolejných tratích jsou již v platnosti nová bezpečnostní opatření. Aby mohli strojvůdci odjet ze stanice, musejí před tím dostat souhlas dispečerů, kteří to ale častokrát časově nezvládají. Cílem nařízení je prevence případných vlakových neštěstí. Statistiky ukázaly, že letos došlo na železnicích k největšímu počtu incidentů za posledních pět let.

Vlaky
doporučujeme

Ke srážce vlaků u Perninku na Karlovarsku došlo poté, co měla jedna ze souprav zůstat na nádraží a čekat na přijíždějící vlak z druhého směru, což se ale nestalo.

Od neděle vstoupila i tam v platnost nová opatření, kdy se řidiči vlaků musejí řídit sešitovým jízdním řádem, v němž jsou ikony telefonů upozorňující na povinnost se ohlašovat. Dříve se toto pravidlo na dané trati vztahovalo pouze na vybrané spoje, a to jen v Potůčkách, nyní se rozšířilo o další stanice, včetně Perninku.  

"Pokud by souhlas nedostal, musí zůstat. Dirigující dispečer mu sdělí důvod,“ řekl systémový specialista Oblastního centra provozu Plzeň-západ Aleš Dáňa v rozhovoru pro ČT24.

Až dvouminutové zpoždění

Některé tratě si s novým režimem v zásadě poradily, zatímco jiné nikoliv. Mluvčí Správy železnic Nela Friebová se nechala slyšet, že během soboty, neděle i pondělí mělo asi padesát vlaků až dvouminutové zpoždění. 

Vyjma ohlašovací povinnosti by se Pernink a jemu podobná místa měly vybavit i odjezdovými návěstidly. 

"Budou instalována přibližně na třiceti tratích, což je necelá polovička všech D3 tratí, kde může dojít ke křížení vlaků,“ vysvětlil šéf resortů dopravy a průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Komplikace se tím ale nevyřeší. Nejdůležitější trati z Ostravy do Prahy totiž 15. července hrozil stejný scénář jako loni u Mariánských Lázní, kdy vykolejily nákladní vagony, jimž se "přimíchal" do cesty rychlík. Tam byl ale problém se sporně umístěnými žlutými značkami, které v případě Dluhonic zcela chyběly.  

"V tomto rozkaze nebyla uvedena pomalá jízda v uvedeném úseku. Co víc, tato pomalá jízda nebyla ani předvěstěna! Na rychlost 50 kilometrů v hodině bylo zpomaleno pouze díky mému dopravnímu citu,“ řekl strojvedoucí z dané trati. 

Mluvčí Správy železnic se nechala slyšet, že v návaznosti na událost došlo nejen k přijetí preventivních opatření, nýbrž i finanční sankci příslušného pracovníka. Úřad po loňském incidentu odmítl chybu na straně svých zaměstnanců, ale nyní už slibuje, že dojde k systémovým změnám a že značky budou více kontrolovány. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopravci zatím spoje do Německa neomezí, počkají na vývoj zájmu

22.09.2020 13:04 Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj…

Dálnici D1 ve směru na Prahu blokovala 8 hodin nehoda

21.09.2020 20:44 Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na…

V příštím roce bude nově zpoplatněno dalších 32 km dálnic

21.09.2020 17:56 Dálniční známka zřejmě bude od příštího roku nově zapotřebí na dalších 32 kilometrech dálnic. Síť…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama