Jak se v Česku trestá? Právnická fakulta UK spustila web, ukazuje zajímavé statistiky

Právnická fakulta Univerzity Karlovy dnes spustila nový web jaktrestame.cz, který v přehledné formě zpřístupnil statistiky o ukládání trestů v České republice. Zájemci díky aplikaci zjistí, jak české soudy od roku 2016 potrestaly pachatele za konkrétní trestné činy, například za vraždu. ČTK o tom informovala Kateřina Mikulcová z oddělení komunikace fakulty, podle níž projekt otevírá prostor pro věcnou diskusi o ukládání trestů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Aplikace nabízí souhrnné statistiky o počtu odsouzených, typech uložených trestů a jejich délce. Doplňuje ji několik textů, mimo jiné o případném zvyšování trestních sazeb.

Při vyhledávání trestů za konkrétní trestný čin lze specifikovat další parametry - například předchozí trestní minulost, souběh s jiným trestným činem či pohlaví pachatele. Aplikace pak zobrazí graf, který znázorní, jak byli za stejně definované trestné činy dříve odsouzeni jiní pachatelé.

Zkušenost s podobnými projekty mají v Kanadě, Austrálii či ve Skotsku. Česká verze vznikla ve spolupráci skupiny doktorandů a datových novinářů serveru iRozhlas.cz. Tvůrci očekávají větší transparentnost i snížení největších extrémů při ukládání trestů.

"Určitě nechceme říkat, že se podle aplikace má trestat. Každý případ je jiný a aplikace pouze ukazuje realitu, jak trestáme," vysvětlila jedna z autorek Klára Svitáková.

Projekt podpořilo ministerstvo spravedlnosti i Nejvyšší státní zastupitelství. "Aplikace jaktrestame.cz může být bohatým informačním zdrojem nejen pro obecnou, ale i pro odbornou veřejnost a může být užitečnou pomůckou i pro každodenní práci státních zástupců," uvedl náměstek nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík.

Současně ale doplnil, že aplikace není kalkulačkou trestů a nelze s její pomocí vypočítat, jaký trest by měl být uložen. Stejně tak není možné podle souhrnných statistik hodnotit, zda soudce v konkrétním případě postupoval správně. Aplikace ale může pomoci například obžalovanému či jeho okolí zorientovat se v tom, co lze od soudu očekávat, uvedl Pavlík.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Dukovanech bude hotovo v roce 2036, slíbil Babiš

13.11.2019 21:41 Aktualizováno Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Na…

Obce se bouří, jaderné úložiště podle nich ohrozí vodu

13.11.2019 19:52 Zástupci obcí z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska trvají na tom, že by případná…

Základní kovy jako součást státních rezerv? Podle ministra Havlíčka jde o…

12.11.2019 18:36 Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje postupný prodej základních kovů ze státních hmotných…

Ministryně Benešová odvolala šéfku plzeňských žalobců Zelenou

08.11.2019 08:37 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) odvolala šéfku Okresního státního zastupitelství v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama