Kauza H-System: Soud zrušil zábor areálu patřícího dřív jeho zakladateli

Nejvyšší soud zrušil zábor areálu v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi. Soudy dříve rozhodly, že areál připadne státu, protože ho podnikatel v realitách Luděk Fabinger získal v dražbě nelegálně.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Nejvyšší soud ale loni v prosinci předchozí rozsudky zrušil a kauzu vrátil k novému projednání, uvedl dnes server Neovlivní.cz.

Smetkův H-System po založení v roce 1993 uzavřel se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. V roce 1997 ale zkrachoval, když stihl dokončit jen 34 domů. Kvůli tomu přišla více než tisícovka lidí zhruba o miliardu korun. Na areálu v Rabyni byla od roku 2001 policejní plomba. Tehdy to byl jediný majetek Smetky a měl připadnout poškozeným klientům H-Systemu. V roce 2005 ale areál, jehož hodnota byla odhadována na více než 60 milionů korun, prodal exekutor Daniel Týč v dražbě za 29 milionů Fabingerovi.

Státní zastupitelství následně u soudů uvádělo, že dražba byla nelegální a zinscenovaná. Obvodní soud pro Prahu 2 proto v roce 2018 rozhodl o zabrání areálu a Městský soud v Praze loni potvrdil, že má nemovitost propadnout státu. Nejvyšší soud ale následně vyhověl Fabingerovu dovolání. Ve svém verdiktu podle Neovlivní.cz uvedl, že stát nedoložil, že Fabinger nezískal areál v dobré víře. Důkazy o spolčení Fabingera se Smetkou nejsou podle Nejvyššího soudu dostatečné.

Advokátka podvedených klientů H-Systemu Hana Marvanová s rozhodnutím Nejvyššího soudu nesouhlasí. Podle ní musel Fabinger vědět, že na areál mají přednostní právo lidé poškození v kauze H-Systemu, když kupoval nemovitost s policejní plombou. Areál v Rabyni proto nemohl koupit v dobré víře, řekla serveru.

Kvůli podezřelé dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které však bylo kvůli promlčení zastaveno. Obvodní soud předloni uvedl, že nebylo prokázáno, že by se Fabinger dopustil nějakého trestného činu. Podle soudu mohl spoléhat na to, že exekutor Týč, který pozemky prodal, postupoval v souladu se zákonem. Právě Týčovo jednání podle soudu mohlo naplnit znaky trestného činu. I stíhání exekutora ale bylo kvůli promlčení zastaveno.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O funkci u Soudního dvora EU usiluje i bývalý ministr Pelikán

22.09.2020 17:57 Do výběrového řízení na soudce Tribunálu Soudního dvora Evropské unie se přihlásilo sedm zájemců…

Česko má posuzovat dodavatele 5G dle technických kritérií, vyplývá ze…

17.09.2020 11:16 Česko by mělo posuzovat dodavatele technologií pro mobilní sítě 5G na základě technických kritérií…

Česká pošta zkompletovala zásilky s rouškami, začne je rozesílat

14.09.2020 14:34 Česká pošta zkompletovala většinu ze tří milionů zásilek s pěti rouškami a respirátorem pro…

Stehlík neodstoupí kvůli výzvě odborářů z funkce šéfa rady ÚSTR

10.09.2020 18:23 Předseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Eduard Stehlík neodstoupí ze své funkce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama