Kdo nahradí Rafaje? Protikorupční organizace žádají konkurz na šéfa ÚOHS

Protikorupční organizace dnes otevřeným dopisem vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO), aby v případě výběru nového ředitele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uspořádala vláda otevřené výběrové řízení. Politická nominace by mohla vést k pokračování nízké kvality vedení antimonopolního úřadu, uvádí dopis, který má ČTK k dispozici.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Vládní ANO a ČSSD usilují o odvolání současného šéfa ÚOHS Petra Rafaje, rozhodnutí náleží prezidentu Miloši Zemanovi, který se v tomto směru zatím nevyjádřil.

"Chápeme, že podle účinného zákona je výběr nového šéfa ÚOHS v pravomoci politiků, ale měl by se změnit způsob výběru směrem k posílení transparentnosti a důvěryhodnosti. Nový předseda by měl být vybrán na základě kritérií odbornosti, manažerských schopností a vize pro úřad," uvádí dopis, který podepsali zástupci Rekonstrukce státu, Transparency International, Nadačního fondu proti korupci a desítky dalších organizací.

"Další čistě politické jmenování předsedy ÚOHS může vést k pokračování neblahého stavu a nízké kvality vedení úřadu, což není žádoucí s ohledem na vysoce odbornou povahu činnosti úřadu, jeho silné dohledové pravomoci vůči veřejné správě i trhu a objemu kontrolovaných finančních prostředků," uvádí dopis.

Vláda usiluje o Rafajovo odvolání, Babiš a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) o tom jednali v první polovině září se Zemanem. Prezident se k jejich argumentům nevyjádřil a Hrad nezveřejnil žádné stanovisko ani po Zemanově schůzce s Rafajem minulý týden.

Podle zákona může prezident odvolat předsedu úřadu na návrh vlády, ovšem jen tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce či nezávislost a nestrannost úřadu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Platnost řidičských průkazů se prodlouží. Úřady jsou zahlcené, tvoří se…

20.10.2020 16:57 Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření…

Finanční správa chybovala. Měla přijímat i e-maily s řádným podpisem,…

20.10.2020 15:55 Finanční správa chybovala, pokud před rokem 2016 nepřijímala v daňových záležitostech e-mailová…

Soudy obdržely stížnosti na krajské volby, na Vysočině chyběl jeden hlas

16.10.2020 17:48 Aktualizováno Krajské soudy k dnešku obdržely 17 stížností na průběh a výsledky voleb do krajských zastupitelstev…

Soud rozhodl o propuštění Švachuly z vazby, zatím v ní ale zůstane

07.10.2020 17:45 Krajský soud v Brně dnes nečekaně rozhodl o propuštění z vazby obžalovaného Jiřího Švachuly (dříve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama