Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo spravedlnosti

Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo spravedlnosti místo samostatného úřadu Rejstřík trestů. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Změnu navrhli poslanci koaličních ANO a ČSSD a opoziční TOP 09. Podle nich je nynější model vedení databáze překonaný, od změny si slibují i úspory.

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

Předlohu podpořilo ministerstvo spravedlnosti. Podle něj je agenda vedena téměř výlučně elektronicky a změna by mohla vést ke snížení počtu státních zaměstnanců. "Výpisy a opisy o trestní či přestupkové minulosti budou vydávány za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako doposud," uvedlo ministerstvo.

Ministerstva vnitra a financí se k ní postavily neutrálně vzhledem k tomu, že návrh bude třeba upravit. Proti změně se postavily Nejvyšší soud a Nejvyšší státní zastupitelství, podle něhož pro ni "neexistují dostatečné věcné ani ekonomické důvody".

Rejstřík trestů nyní může zaměstnávat až 36 lidí. Převod evidence pod ministerstvo by ušetřil podle důvodové zprávy odhadem pět pracovních míst. Rozpočtová úspora by činila kolem 2,7 milionu korun ročně.

Agenda by měla být podle návrhu převedena od roku 2022. Není však jisté, zda ji Sněmovna stihne v nynějším volebním období projednat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda překročila mez, říká odborář Středula. Jde o zdanění zaměstnanců

03.07.2020 16:26 Vláda vyjádřila souhlas s paušální daní i kompenzací pro zaměstnance mimo hlavní pracovní poměr.…

Pražský inovační institut povede Bohumil Kartous

01.07.2020 20:55 Ředitelem Pražského inovačního institutu, který zřídilo hlavní město, se stal Bohumil Kartous.…

Skandál Finanční správy: Úředníci nepřípustně upravili daňový spis. To je…

25.06.2020 17:11 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) v úterním nálezu poukázal na to, že berní úředníci nepřípustně upravili spis ve…

Jako by tu epidemie ani nebyla. Prymula chce v kampani apelovat na lidi

25.06.2020 15:35 Nová chytrá karanténa, která bude pod ministerstvem zdravotnictví, by měla být robustnější než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy