Konec rodných čísel? Vládu čeká rozhodnutí, které změní život Čechů

Rušením rodného čísla jako hlavního způsobu ověřování identity při komunikaci s úřady se bude v pondělí zabývat vláda. Ministerstvo vnitra jí předložilo materiál, který zpracovává plány na letošní rok. Rodné číslo, ze kterého lze vyčíst další osobní údaje, nyní slouží jako tzv. stykový identifikátor s orgány veřejné správy, v budoucnu by ho mohla nahradit čísla občanských průkazů.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

občanský průkaz
doporučujeme

Změna vychází z deset let starého rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Kromě toho, že by rodné číslo nemělo být používáno jako klíčový identifikátor v komunikaci občana se státem, by také nemělo být zapisováno do občanských průkazů. Rodná čísla budou lidem nadále přidělována, pro účely určení totožnosti by se ale měla podle materiálu využívat maximálně dalších deset let.

Výhodou používání čísel občanských průkazů je například podle předkladatelů také to, že by se měnila v čase tak, jak si lidé postupně průkazy obměňují. To by zároveň bránilo zneužití čísla průkazu.

Už nyní podle materiálu existují agendové identifikátory veřejných osob, ze kterých nelze odvodit žádné údaje, ty jsou ale neveřejné a slouží pouze k jednoznačnému určení osoby pro účely agendy, pro kterou byl identifikátor přidělen. Lidé je proto nemohou používat například při podání na úřadě. Pro soukromoprávní použití zase existují tzv. klientské identifikátory, například daňové identifikační číslo.

Dokument uvádí, že do konce března by měla jednotlivá ministerstva zpracovat přehled právních předpisů, na které bude mít zavedení nových identifikátorů dopad, do října pak mají dodat kompletní analýzu jejich zavedení. Do konce roku má vnitro předložit vládě k projednání souhrnný materiál, týkající se celkové analýzy koncepce zavedení nových identifikátorů, včetně celkových finančních dopadů navrhovaných změn.

Součástí změny by mělo být i zavedení povinných občanských průkazů pro děti od šesti let. Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna už v minulosti uvedl, že rodiče by průkaz potřebovali například v případě, že by dětem chtěli zažádat o průkazku do MHD nebo založit stavební spoření. Nyní pro tyto případy potřebují rodný list. Občanské průkazy by děti, stejně jako dospělí, nemusely nosit stále s sebou.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu

31.03.2020 08:32 Veřejné úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu a budou nabízet jen omezené…

Babiš má obavy, zda úřad práce zvládne kurzarbeit

27.03.2020 19:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) má obavy, zda úřady práce dokážou žádosti firem o kurzarbeit rychle…

Vnitro: Datové zprávy lze do odvolání odesílat zdarma

24.03.2020 12:36 Uživatelé datových schránek mohou ode dneška do odvolání, minimálně po dobu vyhlášeného nouzového…

NKÚ kvůli koronaviru omezil provoz, zřejmě odloží kongres EUROSAI

21.03.2020 10:41 Nejvyšší kontrolní úřad omezil kvůli šíření nového typu koronaviru a v souladu s vládními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama