Rath přišel o zdravotní matraci a džíny. Ministryně zuří

Ústecké krajské státní zastupitelství našlo pochybení v postupu Vězeňské služby vůči bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi v teplické věznici. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Prohřešky neupřesnila.

David Rath
doporučujeme

Server Česká justice.cz dnes ale informoval o tom, že dvě státní zástupkyně při kontrole iniciované Bradáčovou věznici vytkly, že Rathovi povolila místo erární matrace použít vlastní zdravotní a že nosil místo standardního oblečení džíny. Kontrolu webu potvrdili Rathův advokát Adam Černý a ředitel teplické vazební věznice Petr Blažek.

"Mohu potvrdit, že státní zástupce pověřený touto agendou vykonal v teplické věznici prověrku ve smyslu toho, zda Vězeňská služba dodržuje právní předpisy i ve vztahu k odsouzenému doktoru Davidu Rathovi, a shledal tam pochybení," uvedla Bradáčová. Výsledky kontroly nechtěla komentovat, protože se přijímají další opatření.

"Státní zástupci všech krajských státních zastupitelství provádějí pravidelné prověrky a potom prověrky ad hoc v případě, že se dozvědí, že ve věznici dochází k porušování právních předpisů," řekla dále Bradáčová. Netýká se to podle ní jen věznice v Teplicích. Pokud dozorový státní zástupce shledá pochybení, které by mohlo naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu, ať už maření výkonu úředního rozhodnutí, nebo zneužití pravomoci úřední osoby, předá poznatek trestnímu specialistovi, který je situaci povinen prověřit, dodala vrchní státní zástupkyně.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) si chce o případu vyžádat zprávu od ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Podle informací Benešové byla ve věznici Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). "Vyžádám si přímo zprávu, protože já mám jiné informace, že tam vlítl GIBS, a ten tam začal zkoumat, jestli tam není vybourané okno dokonce v cele pana Ratha, jestli si z toho neudělal pokojíček," řekla dnes ČT ministryně. Dodala, že takové jednání jí přijde už trochu "za hranou."

Podle informací serveru Česká justice.cz státní zástupkyně, které kontrolu vykonaly, vedení teplické věznice sdělily, že povolení Rathovi používat zdravotní matraci vyhodnotily právě jako možné zmíněné dva trestné činy. Rathův advokát Černý webu řekl, že Rath měl matraci na výslovné doporučení od lékaře specialisty.

Odvolací Vrchní soud v Praze letos v červnu po dlouhém a složitém procesu pravomocně uznal Ratha vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Snížil mu uložený trest z 8,5 roku na sedm let a zprostil jej obžaloby ze čtyř dalších skutků. Rath v říjnu nastoupil do vězení v Teplicích. Během procesu podával řadu stížností, uplatňoval veškeré opravné prostředky, opakovaně se obracel na Nejvyšší i Ústavní soud.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká pošta o víkendu zavře pobočky

15.06.2021 08:23 Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama