Kvóty na prodej potravin jsou podle šéfa ÚOHS Mlsny nelogické

Novela zákona o potravinách ve znění, které schválila Poslanecká sněmovna, by narušila soutěžní prostředí nejen v České republice, ale také v Evropské unii, upozornil členy Senátu předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. O dopisu, který Mlsna zaslal předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), informoval Ekonomický deník.

JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D.
doporučujeme

"Předseda ÚOHS Petr Mlsna považoval za nutné upozornit členy Senátu, že navrhovaná právní úprava by v případě přijetí zásadním způsobem narušila soutěžní prostředí nejen v České republice, ale také v Evropské unii. Důsledkem přijetí návrhu zákona by mohly být nejen značné finanční sankce ze strany Evropské komise, ale potenciálně i následná odvetná opatření jiných států, která by se mohla nepříznivě dotknout právě domácích producentů, a to nejen v oblasti zemědělství a potravinářství," uvedl Švanda.

Mlsna Senát upozornil i na nelogický požadavek zákona, který požaduje po obchodníkovi povinnost prodeje určitého podílu tuzemských potravin, a ne pouze nabídku, což je v praxi podle Mlsny neaplikovatelné.

"Úřad upozorňoval na protisoutěžní aspekty a negativní dopady kvót na české potraviny již v minulosti, kdy obdobné dopisy směřovaly do Poslanecké sněmovny PČR, do jejích výborů i konkrétním navrhovatelům zákona," uvedl Švanda.

Podle návrhu zákona, který Sněmovna schválila 20. ledna, by prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat od příštího roku minimálně 55 procent českých produktů. Podíl by postupně dál narůstal až na 73 procent v roce 2028.

Návrh je nyní v Senátu. Představitelé senátních klubů ODS a STAN svůj odmítavý postoj k návrhu potvrdili už krátce poté, co poslanci návrh přijali. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně.

Premiér Andrej Babiš (ANO) krátce poté, co zákon prošel Sněmovnou prohlásil, že očekává, že horní komora zákonodárcům návrh vrátí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Ve veřejném sektoru začne povinné testování 10. března

05.03.2021 16:39 Povinné testování bude od 10. března platit i pro veřejný sektor, a to pro úřady s 50 a více…

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

05.03.2021 15:01 Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1.…

Konsolidace financí za horizont této vlády není vhodná, uvedlo ministerstvo

04.03.2021 16:54 Konsolidace veřejných financí doporučená dnes Národní rozpočtovou radou daleko za horizont…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama