Lesy ČR dočasně povede Jiří Groda z Lesní správy Vítkov

Vedením státního podniku Lesy ČR byl dnes dočasně pověřen lesní správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiří Groda. Firmu povede do jmenování nového generálního ředitele. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo zemědělství.

Lesy, ilustrační foto.

Dosavadního šéfa Lesů ČR Josefa Vojáčka k dnešku odvolal vicepremiér a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) kvůli údajným manažerským pochybením a neefektivní reorganizaci firmy. Poté se rozhodli rezignovat i zbývající čtyři vrcholoví manažeři podniku. Lesy ČR obhospodařují asi polovinu všech lesů v Česku.

Sedmačtyřicetiletý Groda nastoupil podle ministerstva do Lesů ČR v roce 1994 a od té doby působil na různých pozicích v Lesní správě Vítkov. "Jiří Groda je zkušený lesník, má vysoké odborné znalosti a zná práci ve státním podniku na všech úrovních. Dokáže tak vnímat problémy, které naše lesy a lidé v nich pracující mají, není odtržený od reality. Očekávám od něj, že bude aktivně komunikovat také se zástupci samospráv," sdělil Jurečka, který vede ministerstvo dočasně do očekávaného jmenování Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) ministrem.

"Chci využít své zkušenosti nabyté dlouholetou praxí z kalamitní oblasti Lesní správy Vítkov a přenést je na celostátní úroveň. Současně chci, aby Lesy České republiky naslouchaly všem relevantním partnerům v lesnické oblasti a byly vzorem pro ostatní správce lesů," uvedl Groda. Státní podnik povede, dokud nebude jmenován nový generální ředitel, který vzejde z výběrového řízení.

Groda po střední lesnické škole vystudoval obor Lesní inženýrství na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně (dnes Mendelova univerzita). V Lesích ČR začínal na pozici revírníka, později pracoval jako lesní správce a byl také pověřen řízením Odboru lesního hospodářství a ochrany lesa. Věnuje se podle ministerstva rovněž lektorské činnosti jako lektor lesní pedagogiky či lektor výuky pro základní myslivecký kurz a kurz mysliveckých hospodářů.

Jako jeden z důvodů k odvolání dosavadního generálního ředitele Lesů ČR Vojáčka uvedl Jurečka reorganizaci, při které podnik mimo jiné nahradil svých 11 krajských ředitelství sedmi oblastními ředitelstvími. Podle ministra to vedlo ke zhoršení spolupráce a komunikace s místními samosprávami. Vojáček ČTK v reakci na odvolání řekl, že si za rozhodnutím o restrukturalizaci stojí. Přinesla podle něj zjednodušení administrativy, snížení počtu administrativních zaměstnanců a pokles režijních nákladů.

Lesy ČR obhospodařují zhruba polovinu lesů v ČR, více než 1,2 milionu hektarů. Loni státní podnik kvůli kůrovcové kalamitě vytěžil rekordních 14,35 milionu metrů krychlových dřeva. Letos očekává těžbu kolem 11,5 milionu metrů krychlových. Díky rostoucím cenám dřeva se podnik vrátil v letošním prvním pololetí do zisku 680 milionů korun. Loni ve stejném období vykázal ztrátu 480 milionů.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Počasí: Většinu Česka dnes zasáhne silný vítr

17.01.2022 06:30 Většinu Česka zasáhne v pondělí od rána silný vítr. V nárazech dosáhne místy rychlosti 55 až 70…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

Soudcům chybí v programu vlády audit, žalobcům vadí posílení odpovědnosti

07.01.2022 16:01 Aktualizováno Soudcovská unie (SU) postrádá v programu vlády personální audit justice a domnívá se, že cesta ke…

Odbory žádají vládu o navýšení zmrazených platů ve veřejné sféře od dubna

07.01.2022 12:33 Odborové svazy veřejného sektoru vyzývají vládu k přehodnocení rozhodnutí o zmrazení platů části…

Část loňského opatření o uznávání antigenů byla podle NSS v rozporu se…

06.01.2022 12:29 Část opatření ministerstva zdravotnictví z loňského září, která stanovovala rozdílnou délku…

Stát s nákupem testů obcím a krajům do 17. ledna nepomůže, není nouzový…

04.01.2022 12:42 Správa státních hmotných rezerv s nákupem testů pro města, obce a kraje a jejich příspěvkové…

Hasiči dnes začali do krajů rozvážet přes pět milionů antigenních testů

03.01.2022 10:26 Hasiči dnes ráno začali ze skladu v Kněževsi do krajů v celé ČR rozvážet přes 5,6 milionu…

Související:

Právě se děje

reklama