Pěstouni by se měli vybírat přísněji, žádá senátorka. Argumentuje případem týrané Valerie

Senátorka klubu ODS a bývalá poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková by chtěla zpřísnit podmínky pro výběr pěstounů, a to i tehdy když se jedná o osoby, které jsou s dítětem v příbuzenském vztahu. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že je ochotná o příslušné změně diskutovat.

Jitka Chalánková (TOP09)
doporučujeme

Senátorka, která je také povoláním dětskou lékařkou, argumentuje případem holčičky Valerie, která je už dva roky pohřešovaná, a za jejíž týrání dostala její pěstounka a babička osm let vězení. Chalánková řekla, že by k takovým věcem nemělo už nadále docházet, a proto si přeje úpravu zákona.

Dotyčné byly Valerii a její tři sourozenci svěření do péče v září 2016, a to přestože už byla několikrát odsouzena za týrání vlastních potomků, za což jí byl uložen pětiletý trest odnětí svobody. Soudce, který v tomto případě rozhodoval, si toho ale nebyl vědom.

"Jde o nápravu nedostatku stávající legislativy, kterou považuji za urgentní,“ hájila senátorka novelu trestního zákoníku, díky níž by se dalo takovým věcem předcházet.

"Technicky jde o rozšíření okruhu orgánů, kterým smí být vydán opis z rejstříku trestů, o soudy rozhodující v opatrovnických věcech. Návrh je formulovaný tak, aby se týkal nejen dětí, ale i osob, jejichž svéprávnost má být omezena a mají být svěřeny do péče opatrovníka, tedy obecně všech osob zranitelných v důsledku toho, že jejich záležitosti vyřizuje někdo jiný, kdo tak nad nimi fakticky získá moc,“ podotkla.

Se změnou legislativy by mohli souhlas někteří členové vlády. Kromě Maláčové i šéfka resortu spravedlnosti Marie Benešová (ANO). Chalánková ve svém rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekla, že jí byla ze strany ministryně práce slíbená součinnost a asistence při úpravě zákona. 

"V tomto případě lze diskutovat, zda by soud neměl přihlížet i k zahlazeným trestním odsouzením, k čemuž je ovšem nutná změna právních předpisů v gesci ministerstva spravedlnosti,“ nechali se slyšet zástupci resortu práce a odkázali na případy příbuzných dítěte žádajících o pěstounství, kdy jsou opatrovnické soudy kolikrát nuceny žádat o výpis z rejstříku trestů, který na rozdíl od opisu nezahrnuje už zahlazené tresty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Pompeo přijede vzkřísit demokracii. Bagatelizováním komunismu…

09.08.2020 21:33 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Dokonale poznal, jaké zákeřné zlo představuje, když sloužil jako velitel tankového…

Komunisté terčem posměchu. Lidé dívku z fotobanky parafrázují

09.08.2020 18:12 Aktualizováno KSČM, která si pomocí plakátu mladé dívky s heslem "Být komunistou je in" chtěla získat voliče, se…

Korespondenční volba navzdory karanténě padla. V cizině by jí ale mohli…

09.08.2020 18:05 Korespondenčního hlasování se asi jen tak nedočkáme. Politické strany zastoupené v parlamentu se se…

Transparency chce přezkum Babišova střetu zájmů, obrátila se na…

09.08.2020 14:16 Transparency International (TI) podala podnět k ministerstvu spravedlnosti, aby přezkoumalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama