Ministerstvo financí mezi vysoké úředníky rozdělilo na odměnách 11,5 milionu

Ministerstvo financí loni rozdělilo mezi 44 vysoce postavených úředníků na odměnách 11,5 milionu korun. Z toho dva náměstci ministryně financí loni získali navíc každý 715.000 korun a další čtyři přes 400.000 korun. Vyplývá to z údajů, o kterých dnes informovaly Hospodářské noviny. Deník získal data na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Ministerstvo financí
doporučujeme

Hospodářské noviny v této souvislosti připomněly, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) loni kvůli dopadům pandemie prosadila zvýšení schodku rozpočtu na 500 miliard korun, přičemž slibovala, že stát bude šetřit mimo jiné i na platech státních úředníků.

"Takové odměny státním zaměstnancům v době, kdy zhruba sedmina ekonomiky musela v boji proti pandemii zavřít své provozovny a minimálně další sedmina byla nepřímo preventivními zásahy státu dost výrazně omezena, jsou za hranou slušného a ohleduplného přístupu. Takto si stát, ministerstvo financí, představuje sdílení nákladů boje s covidem-19? Solidarita státu se souženou společností je nulová," řekla deníku hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Ta loni opustila Výbor pro rozpočtové prognózy a kritizovala návrh rozpočtu.

Kritická k vyplácení odměn podle Hospodářských novin je i bývalá náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. "Privátní sféra je také v této době pod obrovským tlakem, lidé jsou rádi, že mají práci, a rozdávat si v této době takové astronomické odměny mi přijde neskutečné," řekla deníku. Ten oslovil i další bývalé náměstky na ministerstvu financí. Podle nich byla obvyklá roční odměna kolem 250.000 korun.

Hospodářské noviny dále připomněly, že plat náměstka se pohybuje kolem 150.000 korun měsíčně, přičemž tabulkový základ je 60.000 korun a k němu se přidává osobní ohodnocení a příplatek za vedení. "Každý náměstek si tak přijde na jiné peníze, na ministerstvu financí ale tradičně bývají vyšší mzdy i odměny než jinde," uvedly Hospodářské noviny. Celkem na úřadu působí sedm náměstků a státní tajemník, který má postavení náměstka pro řízení sekce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osm ministerstev žádá přednostní očkování klíčových úředníků

12.04.2021 21:11 Osm ze 14 českých ministerstev využilo podle webu Deník N nabídku Ústředního krizového štábu (ÚKŠ),…

Termín další dodávky testů pro školy 3. května je podle Švagra šibeniční

12.04.2021 11:17 Aktualizováno Termín další dodávky 5,6 milionu testů na koronavirus pro školy, kterou chce mít ministerstvo…

Ombudsman Křeček upozornil na nejednotnost v omezování provozu úřadů

09.04.2021 11:23 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček upozorňuje na nejednotnost v postupu úřadů ohledně…

Šimůnková: Veřejná správa neumí zaměstnat lidi s postižením, realita je…

08.04.2021 11:57 Veřejná správa podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové neumí zaměstnávat lidi s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama