Na Úřadu práce je opět potřeba elektronický podpis

K elektronickému podání žádostí o dávky či nahlášení nezaměstnanosti úřadu práce lidé už zase potřebují datovou schránku či elektronický podpis. Bez nich budou muset podklady poslat poštou, nebo donést a potvrdit osobně. Úřední hodiny zůstávají zatím omezené.

Úřady také začínají situaci žadatelů a příjemců dávek znovu prověřovat v domácnostech. U těch, kteří chtějí kvůli dopadům koronavirové nákazy získat mimořádnou okamžitou pomoc, majetek ale ještě zkoumat nebudou. ČTK to sdělilo ministerstvo práce a generální ředitelství úřadu práce.

"Podání žádostí a podkladů prostřednictvím e-mailu bez zaručeného elektronického podpisu bylo jedním z dočasných opatření, která platila pouze do ukončení vládou vyhlášeného nouzového stavu," sdělil ČTK Jan Brodský z ministerstva. Pokud podle něj úřad dostane dokumenty bez elektronického podpisu, vyzve klienta, aby doklady do pěti dní potvrdil.

Podle mluvčí úřadu práce Kateřiny Beránkové mohou klienti své "elektronické podání" vytisknout, podepsat a poslat poštou. Formuláře a podklady mohou také vhodit do schránky úřadu na budově, donést na podatelnu či potvrdit do protokolu o ústním jednání. Osobní schůzku by si stejně jako za nouzového stavu měli lidé ale předem domluvit. Na úřady je možné chodit dva dny v týdnu, a to v pondělí a ve středu od 08:00 do 17:00.

Nouzový stav byl v Česku od 12. března do 17. května. Elektronické vyřizování záležitostí bez datové schránky či elektronického podpisu bylo s úřadem práce možné od 16. března. Resort tak chtěl kvůli hrozbě nákazy omezit kontakt klientů s úředníky. Na začátku dubna pak ministerstvo oznámilo, že úřady nebudou hodnotit majetek lidí, kteří žádají o mimořádnou dávku kvůli dopadům pandemie.

Odborníci na sociální problematiku nastavení sociálního systému dlouhodobě kritizují. Podle nich je obtížné na podporu dosáhnout. Zmiňovali před nedávnem také své obavy, že změny ke zjednodušení vyřizování budou jen dočasné po dobu mimořádné situace.

Podle Brodského úřady práce dostaly pokyny, aby při stanovení lhůt a hodnocení situace klientů postupovaly "velmi citlivě". Z vážných důvodů mohou promeškání pětidenního termínu prominout.

Beránková uvedla, že úřady po skončení nouzového stavu obnovují takzvané sociální a místní šetření. Pracovníci tak znovu budou prověřovat situaci v domácnostech žadatelů a příjemců dávek. Používat budou roušky či respirátory a dezinfekci rukou, dodržovat mají dostatečné odstupy. Podmínky se nastaví při domluvě termínu, dodala mluvčí.

U lidí, kteří kvůli dopadům nákazy budou žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, by úředníci dál neměli majetek zkoumat. Zaměří se jen na příjem a na peníze na účtu. Nutné je doložit výpis z konta i u ostatních členů domácnosti. Podle Brodského také u mimořádné dávky dostaly úřady pokyn vyhodnocovat nárok na pomoc "co nejcitlivěji s vědomím specifičnosti situace vzniklé bez vlastního zavinění".

Šéf Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček už dřív uvedl, že stát peníze poskytne lidem až tehdy, "pokud jsou ohlodaní na kost" a nic nemají. On i zástupci dalších organizací uvedli, že k pomoci se navíc přistupuje tak, jako by si ji člověk musel nejdřív zasloužit.

Z údajů ministerstva práce vyplývá, že od vyhlášení nouzového stavu do 18. května dostaly úřady práce zhruba 7800 žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci. Přiznaly polovinu.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 
Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce má nového šéfa. Krištof má pokročit s digitalizací agendy

Úřad práce ČR má nového šéfa, v pátek se stal generálním ředitelem Daniel Krištof. Do úřadu ho uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který vnímá jako jeho hlavní úkoly dokončení započatého procesu transformace a digitalizace či rozšíření cíleného poradenství občanům.

Více souvisejících

Úřad práce Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Izraelská armáda se chystá na evakuaci Rafáhu před plánovanou vojenskou ofenzívou

V období sílícího napětí mezi Izraelem a Íránem se izraelská armáda chystá na evakuaci palestinských civilistů z Rafáhu před plánovanou pozemní vojenskou ofenzívou do tohoto nejjižnějšího města v Pásmu Gazy. Informuje o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy