Nejvyšší správní soud se bude zabývat testováním ve firmách

Nejvyšší správní soud (NSS) 8. dubna veřejně projedná návrh na zrušení opatření, které odstartovalo testování zaměstnanců ve firmách. Bude to první jednání v rámci nové pravomoci, kterou soudu svěřil pandemický zákon. Termín ČTK zjistila z databáze soudu. Naopak některé další návrhy na zrušení pandemických opatření posílá NSS k projednání Městskému soudu v Praze.

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

Proti testování ve firmách se návrhem k soudu brání dělník z automobilového průmyslu. Tvrdí, že testování je zdravotní zákrok, se kterým pacient musí souhlasit a měl by mít právo jej odmítnout.

Mimořádné opatření vydalo ministerstvo zdravotnictví. Prakticky z něj plynula nutnost zorganizovat testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci, protože na pracovišti směli být od 12. března jen ti, kteří v posledních sedmi dnech podstoupili test s negativním výsledkem. Povinnost firemního testování se v ČR dalšími opatřeními ještě rozšiřovala.

Podle pandemického zákona, který platí od konce února, přezkoumává mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví právě NSS, jde o jeho novou kompetenci. Předseda soudu Michal Mazanec už dříve uvedl, že rozhodování bude složité a rozporuplné, soud by se ale měl s návrhy vypořádat v jednotkách týdnů. Zatím obdržel přes 10 podnětů, přinejmenším tři už ale postoupil k Městskému soudu v Praze. Nejvyšší instance totiž pandemický zákon vyložila tak, že bude přezkoumat jen opatření proti šíření covidu-19 přijatá za účinnosti nové normy, nikoliv ta, která platí z dřívějška.

K Městskému soudu v Praze se tak přesune také také podnět poslanců Karly Maříkové (SPD), Lubomíra Volného a Mariána Bojka (oba Volný blok) a krajských zastupitelů Karlovarského kraje za SPD. Navrhují zrušit mimořádné opatření, které ukládá povinnost nosit na veřejnosti ochranu dýchacích cest. Opatření považují za protiústavní a navíc zbytečné, mají za to, že dlouhodobé nošení respirátorů poškozuje zdraví, uvedl už dříve jejich advokát Norbert Naxera. Opatření bylo vydáno o den dříve, než nabyl účinnost pandemický zákon, spadá tedy do kompetence městského soudu.

Kvůli povinnému testování ve firmách se na NSS obrátily také Nezávislé odbory Teva Czech Industries, což je výrobce léčiv. Nesouhlasí například s tím, že po odmítnutí testování vzniká překážka v práci na straně zaměstnance, který tak nemá nárok na náhradu mzdy. Kritizují také to, že zaměstnavatel nakládá s daty o zdravotním stavu pracovníků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud označil opatření ohledně testu zaměstnanců za nezákonné. Už platí jiné

14.04.2021 15:16 Aktualizováno Nejvyšší správní soud dnes vyhověl odborům výrobce léčiv Teva Czech Industries a zaměstnankyni…

Sportoviště či sauny podaly soudu návrh na zrušení zákazu provozu

14.04.2021 11:10 Provozovatelé vnitřních sportovišť, fitness center, bazénů a saun podali v úterý Nejvyššímu…

V Brně začal soud projednávat druhý návrh na zrušení testů zaměstnanců

14.04.2021 11:01 Nejvyšší správní soud v Brně dnes začal projednávat druhý návrh na zrušení povinného testování na…

Advokát napadl u Nejvyššího správního soudu omezení setkávání

13.04.2021 21:51 Advokát Zdeněk Koudelka navrhl Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), aby zrušil sobotní opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama