Nejvyšší správní soud vrátil do hry pokutu pro ministerstvo financí

Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil do hry pokutu 250.000 korun, kterou uložil v roce 2017 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ministerstvu financí za veřejnou zakázku na další rozvoj Informačního systému Auditního orgánu (ISAO). Rozhodnutí úřadu zrušil Krajský soud v Brně, ÚOHS se rozsudku bránil podáním kasační stížnosti.

Ministerstvo financí

NSS stížnosti vyhověl a rozsudek krajského soudu zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách soudu.

Ministerstvo pokutu dostalo za chybný postup při zadávání zakázky na přelomu let 2013 a 2014, kdy stál v čele ministerstva Jan Fischer. Důvodem pro její uložení bylo to, že ministerstvo neoprávněně vypsalo jednací řízení bez uveřejnění, zakázka ale nesplňovala zákonné podmínky pro takový postup.

Proti rozhodnutí úřadu podalo ministerstvo rozklad, v roce 2017 jej tehdejší předseda Petr Rafaj zamítl a rozhodnutí prvního stupně potvrdil.

Ministerstvo se uložení pokuty bránilo podáním správní žaloby u Krajského soudu v Brně, který jeho námitkám vyhověl a rozhodnutí ÚOHS v roce 2019 zrušil a vrátil úřadu věc k opětovnému projednání. ÚOHS reagoval podáním kasační stížnosti, se kterou nyní u NSS uspěl. Celou věc tak musí znovu posoudit Krajský soud v Brně.

Pokutu ale muselo ministerstvo zaplatit už v roce 2017, kdy se stalo pravomocným rozhodnutí předsedy ÚOHS. Pokud by ministerstvo dosáhlo změny rozhodnutí ÚOHS, peníze dostane zpět.

Hasiči zvažují správní žalobu kvůli pokutě ÚOHS

21.06.2021 16:18 Pražský hasičský záchranný sbor (HZS) zvažuje podání správní žaloby proti rozhodnutí Úřadu pro…

Automatické zavedení datových schránek bude od roku 2023

18.06.2021 13:13 Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bude…

Česká pošta o víkendu zavře pobočky

15.06.2021 08:23 Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná…

Související:

Právě se děje