Novinářská organizace vyzvala Radu ČT, ať se nevměšuje

Novinářská organizace Mezinárodní tiskový institut vyzvala předsedu Rady České televize Pavla Matochu, aby se rada nevměšovala do personálních a programových otázek televize. Vedení ČT pak žádá, aby vystoupilo na obranu svých zaměstnanců.

Česká televize, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z otevřených dopisů, který Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) adresoval Matochovi a generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi. Podle Matochy je protest absurdní, protože rada do vedení nezasahuje. Vyjádření vedení televize ČTK zjišťuje.

"Zaznamenali jsme opakované pokusy předsedy Rady ČT P. Matochy zasahovat do personální a obsahové zodpovědnosti vedení ČT. Naposledy veřejně negativně hodnotil práci konkrétních redaktorů ČT, a dokonce je označil za kvazinovináře," uvedl výbor v dopise Dvořákovi.

Výbor zároveň vyzval Matochu, aby se ani on ani rada k personálním otázkám napříště nevyjadřovali. "Poté, co jste na jednání rady v rozporu s kompetencemi člena rady požadoval po vedení ČT dodání informací o hodnocení novinářů ČT v médiích, je to další důkaz Vaší snahy zasahovat do záležitostí, které Vám nepřísluší řešit. Také jste veřejně kritizoval ČT, že je podle Vašeho mínění příliš probruselská, že prý vystupuje proti rozhodnutí vlády a hájí rozhodnutí Evropské komise. Řekl jste, že je to jedna z věcí, na niž je podle Vás třeba se soustředit a upozorňovat a snažit se změnit," uvedl výbor. Matochovo prohlášení je podle něj výzvou k porušení zákona, který garantuje ČT nezávislost a členům rady nedává kompetence zasahovat do jejího programu.

"Ať CZ IPI citací doloží, kterým usnesením se Rada ČT dopustila nějakého nezákonného vměšování se do zodpovědnosti vedení ČT či prosazování zásahů do programu. A pokud nic takového není schopna doložit, nechť se omluví," řekl Matocha ČTK. Všechna usnesení rady jsou podle něj veřejně dostupná na webu, takže se o tom každý může přesvědčit.

Podle předsedy výboru Michala Klímy je nepřípustné, aby někdo, kdo byl zvolen na základě politických dohod a obchodů, vyvíjel tlak na vedení veřejnoprávního média ve věci toho, koho má zaměstnávat a jaké má mít názorové preference.

"Opět pokud jde o usnesení Rady ČT, tak se Rada ČT nikde k personálním otázkám nevyjadřuje. Pokud jde o osobní vyjádření jednotlivých členů Rady ČT coby diváků ČT, tak k takovým vyjádřením mají radní právo, stejně jako třeba neúspěšný kandidát do Rady ČT Michal Klíma, autor tohoto dopisu," dodal Matocha.

Děním v radě České televize by se měla na základě usnesení volebního výboru zabývat Poslanecká sněmovna. Rada nedávno odvolala svůj poradní orgán dozorčí komisi. Poté odstoupil předseda rady René Kühn a na jeho místo následně radní zvolili Matochu. Ten je členem rady od jara.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šest členů rady vlády pro romské záležitosti kritizuje ombudsmana Křečka

18.01.2021 19:15 Šest zástupců Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny kritizuje obmudsmana Stanislava…

Nejvyšší státní zástupce Zeman měl zasáhnout do kauzy známého

18.01.2021 10:17 Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zasáhl podle zjištění serveru Seznam Zprávy do kauzy, která…

Digitální občanku spustí první banky během příštích týdnů

07.01.2021 13:38 Takzvanou bankovní identitu, tedy digitální občanku, spustí pro klienty během následujících týdnů…

Roman Fiala dnes končí ve funkci místopředsedy Nejvyššího soudu. Kdo ho…

31.12.2020 09:01 V pozici místopředsedy Nejvyššího soudu dnes po deseti letech končí Roman Fiala. Jeho mandát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama