Novinářská organizace vyzvala Radu ČT, ať se nevměšuje

Novinářská organizace Mezinárodní tiskový institut vyzvala předsedu Rady České televize Pavla Matochu, aby se rada nevměšovala do personálních a programových otázek televize. Vedení ČT pak žádá, aby vystoupilo na obranu svých zaměstnanců.

Česká televize, ilustrační foto

Vyplývá to z otevřených dopisů, který Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) adresoval Matochovi a generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi. Podle Matochy je protest absurdní, protože rada do vedení nezasahuje. Vyjádření vedení televize ČTK zjišťuje.

"Zaznamenali jsme opakované pokusy předsedy Rady ČT P. Matochy zasahovat do personální a obsahové zodpovědnosti vedení ČT. Naposledy veřejně negativně hodnotil práci konkrétních redaktorů ČT, a dokonce je označil za kvazinovináře," uvedl výbor v dopise Dvořákovi.

Výbor zároveň vyzval Matochu, aby se ani on ani rada k personálním otázkám napříště nevyjadřovali. "Poté, co jste na jednání rady v rozporu s kompetencemi člena rady požadoval po vedení ČT dodání informací o hodnocení novinářů ČT v médiích, je to další důkaz Vaší snahy zasahovat do záležitostí, které Vám nepřísluší řešit. Také jste veřejně kritizoval ČT, že je podle Vašeho mínění příliš probruselská, že prý vystupuje proti rozhodnutí vlády a hájí rozhodnutí Evropské komise. Řekl jste, že je to jedna z věcí, na niž je podle Vás třeba se soustředit a upozorňovat a snažit se změnit," uvedl výbor. Matochovo prohlášení je podle něj výzvou k porušení zákona, který garantuje ČT nezávislost a členům rady nedává kompetence zasahovat do jejího programu.

"Ať CZ IPI citací doloží, kterým usnesením se Rada ČT dopustila nějakého nezákonného vměšování se do zodpovědnosti vedení ČT či prosazování zásahů do programu. A pokud nic takového není schopna doložit, nechť se omluví," řekl Matocha ČTK. Všechna usnesení rady jsou podle něj veřejně dostupná na webu, takže se o tom každý může přesvědčit.

Podle předsedy výboru Michala Klímy je nepřípustné, aby někdo, kdo byl zvolen na základě politických dohod a obchodů, vyvíjel tlak na vedení veřejnoprávního média ve věci toho, koho má zaměstnávat a jaké má mít názorové preference.

"Opět pokud jde o usnesení Rady ČT, tak se Rada ČT nikde k personálním otázkám nevyjadřuje. Pokud jde o osobní vyjádření jednotlivých členů Rady ČT coby diváků ČT, tak k takovým vyjádřením mají radní právo, stejně jako třeba neúspěšný kandidát do Rady ČT Michal Klíma, autor tohoto dopisu," dodal Matocha.

Děním v radě České televize by se měla na základě usnesení volebního výboru zabývat Poslanecká sněmovna. Rada nedávno odvolala svůj poradní orgán dozorčí komisi. Poté odstoupil předseda rady René Kühn a na jeho místo následně radní zvolili Matochu. Ten je členem rady od jara.

Hrad prodloužil o rok smlouvu bývalému zpravodajci BIS Jiřímu Romovi

21.10.2021 11:46 Pražský hrad prodloužil o rok smlouvu bývalému řediteli analytiky Bezpečnostní informační služby …

Česká pošta kupuje alternativního poštovního operátora PNS

15.10.2021 15:45 Aktualizováno Česká pošta kupuje část největšího distributora tisku a zároveň největšího alternativního…

Zaměstnanci pošty podali během stávky 4367 stížností

07.10.2021 15:44 Zaměstnanci České pošty během třídenní stávky minulý týden zaslali odborovým organizacím 4367…

Hasiči chtějí v příštích pěti letech přijmout 1500 nových lidí

07.10.2021 12:53 Hasičský záchranný sbor (HZS) chce přijmout 1500 nových lidí, v plánu to má v příštích pěti letech.…

Vězeňská služba nemůže zůstat bez šéfa, řekla Benešová k výměně před…

04.10.2021 12:13 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) neuvažovala o tom, že by jmenování ředitele…

Na platy zaměstnanců státu má jít příští rok o 13,3 miliardy korun více

03.10.2021 08:33 Stát plánuje v příštím roce vydat na platy zaměstnanců státu o 13,3 miliardy korun víc než letos.…

Stát vybral letos ke konci září na daních o 15 miliard více než před rokem

03.10.2021 08:03 Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení letos ke konci září stouply…

V září stoupl schodek rozpočtu i státní dluh

01.10.2021 15:45 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 326,3 miliardy korun ze srpnových 298,1 miliardy…

9 tisíc zaměstnanců pošty kvůli stávce pracuje pomaleji. Podle vedení není…

29.09.2021 14:08 Aktualizováno Do třídenní stávky na České poště za zlepšení pracovních podmínek vyhlášené dvěma menšími…

Tisíce zaměstnanců České pošty začaly stávkovat. Budou pracovat pomaleji

29.09.2021 08:35 Část poštovních odborů vyhlásila na dnešek a další dva dny stávku za zlepšení pracovních podmínek.…

Související:

Právě se děje

reklama