O funkci u Soudního dvora EU usiluje i bývalý ministr Pelikán

Do výběrového řízení na soudce Tribunálu Soudního dvora Evropské unie se přihlásilo sedm zájemců včetně bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (dříve ANO). Uvedl to dnes server Česká justice, který připomněl, že post dříve zastávala i Pelikánova matka Irena.

Robert Pelikán
doporučujeme

"Ministerstvo spravedlnosti ve stanovené lhůtě obdrželo sedm kandidatur. Po jejich přezkoumání shledalo, že všichni uchazeči splňují stanovené předpoklady a mohou být pozváni k ústnímu pohovoru před výběrovou komisí,“ řekl serveru mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Pohovory se uskuteční v říjnu a komise na jejich základě vybere nejvhodnějšího kandidáta a prvního a druhého náhradníka.

Místo se příští měsíc uvolní po Janu M. Passerovi poté, co se Passer u stejné instituce ujme postu po odcházejícím Jiřím Malenovském, který se rozhodl rezignovat.

Kandidát na funkci soudce musí být bezúhonným státním občanem ČR s dokončeným magisterským právnickým vzděláním a nejméně desetiletou právní praxí. Ministerstvo požaduje také vysoký morální charakter, záruky nezávislosti a nestrannosti, dostatečné znalosti práva EU a aktivní znalost francouzštiny i dalšího úředního jazyka unie vyjma češtiny.

Jména vybrané trojice předloží ministryně spravedlnosti k projednání sněmovnímu výboru pro evropské záležitosti a pro informaci také senátnímu výboru pro záležitosti EU. Poté musí vybraného kandidáta schválit vláda. Jeho jméno následně ministr zahraničí oznámí generálnímu sekretariátu Rady EU.

Soudní dvůr EU sídlí v Lucemburku a ve spolupráci se soudy členských států dbá na jednotné provádění a výklad unijního práva. Má dva soudní orgány: Soudní dvůr a Tribunál. Dvůr se skládá z 11 generálních advokátů a 27 soudců z jednotlivých členských zemí unie, za ČR je to nyní Malenovský. U Tribunálu pak působí dva soudci z každé členské země - za Česko je to vedle Passera Petra Škvařilová-Pelzl, která před rokem nahradila expertku na obchodní právo Irenu Pelikánovou. Soudci jsou jmenováni vzájemnou dohodou vlád členských států unie na dobu šesti let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Platnost řidičských průkazů se prodlouží. Úřady jsou zahlcené, tvoří se…

20.10.2020 16:57 Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření…

Finanční správa chybovala. Měla přijímat i e-maily s řádným podpisem,…

20.10.2020 15:55 Finanční správa chybovala, pokud před rokem 2016 nepřijímala v daňových záležitostech e-mailová…

Soudy obdržely stížnosti na krajské volby, na Vysočině chyběl jeden hlas

16.10.2020 17:48 Aktualizováno Krajské soudy k dnešku obdržely 17 stížností na průběh a výsledky voleb do krajských zastupitelstev…

Soud rozhodl o propuštění Švachuly z vazby, zatím v ní ale zůstane

07.10.2020 17:45 Krajský soud v Brně dnes nečekaně rozhodl o propuštění z vazby obžalovaného Jiřího Švachuly (dříve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama