Od Čechů žijících v zahraničí přišlo přes 24 tisíc formulářů do sčítání lidu

Český statistický úřad (ČSÚ) přijal od Čechů žijících v zahraničích přes 24.000 formulářů do sčítání lidu, domů a bytů. Nejvíce jich obdržel z Velké Británie, Německa, Spojených států a Slovenska. Sčítání začalo 27. března, povinnost zapojit se do něj mají všichni občané České republiky, kteří mají v tuzemsku trvalý pobyt. ČSÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Sčítání 2021
doporučujeme

Čechů žijících v zahraničí, kteří mají český pas, je podle informací na webu ministerstva zahraničí zhruba 200.000 až 250.000. Lidí, kteří se hlásí k českému původu, žije po celém světě asi 2,5 milionu. Česká republika má asi 10,7 milionu obyvatel.

Češi v cizině se mohou sčítání účastnit výhradně elektronickou cestou. Vyplnit mohou on-line formulář v počítači nebo využít mobilní aplikaci. K přihlášení jim slouží platné osobní doklady vydané Českou republikou, bankovní či elektronická identita, případně datová schránka nepodnikající fyzické osoby.

Dotazník, který Češi žijící v zahraničí vyplňují, neobsahuje otázky týkající se bydlení. "Pokud český občan sdílí v zahraničí domácnost s cizincem, který nemá v Česku trvalý ani přechodný pobyt nad 90 dnů, nemusí být tento cizinec uváděn v seznamu osob v domácnosti ani nemá povinnost vyplnit sčítací formulář," uvedl ČSÚ v tiskové zprávě.

Své údaje ve sčítání statistikům elektronicky poslalo k 30. březnu zhruba 2,25 milionu lidí. ČSÚ k tomuto datu obdržel asi 1,13 milionu formulářů. Elektronický dotazník mohou lidé vyplňovat do 11. května. První den spuštění byl kvůli technickým problémům na půl dne odstaven, nyní už funguje bez komplikací. Zapojit se do sčítání budou moci lidé od 17. dubna prostřednictvím listinného formuláře. Získají ho spolu s odpovědní obálkou od sčítacího komisaře nebo například na většině pošt. Vyplněný dotazník v obálce je třeba odevzdat na poště nebo vhodit do poštovní schránky.

Elektronický dotazník je vedle češtiny i v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Papírové tiskopisy budou jen v češtině, je k nim ale možné dostat překlad. Dotazy v češtině, angličtině a ruštině zodpoví pracovníci na linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. K dispozici je i chatbot či chat s operátorem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osm ministerstev žádá přednostní očkování klíčových úředníků

12.04.2021 21:11 Osm ze 14 českých ministerstev využilo podle webu Deník N nabídku Ústředního krizového štábu (ÚKŠ),…

Termín další dodávky testů pro školy 3. května je podle Švagra šibeniční

12.04.2021 11:17 Aktualizováno Termín další dodávky 5,6 milionu testů na koronavirus pro školy, kterou chce mít ministerstvo…

Ombudsman Křeček upozornil na nejednotnost v omezování provozu úřadů

09.04.2021 11:23 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček upozorňuje na nejednotnost v postupu úřadů ohledně…

Šimůnková: Veřejná správa neumí zaměstnat lidi s postižením, realita je…

08.04.2021 11:57 Veřejná správa podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové neumí zaměstnávat lidi s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama