Odbory ÚSTR si stěžují na odvolání historika z komise

Odboráři z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) si stěžují na vedení ústavu kvůli jeho postupu vůči americkému historikovi Aviezeru Tuckerovi. Ústav jej podle odborů vyhodil z mezinárodní komise, která měla posuzovat odbornost ÚSTR.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

ústr
doporučujeme

Tucker byl podle předsedy Nezávislé odborové organizace ÚSTR Miroslava Vodrážky ústavu nepohodlný, neboť mohl kritizovat údajnou snahu současného vedení ústavu bagatelizovat totalitu. Vedení ÚSTR se podle Vodrážky snaží prosazovat historicky revizionistické pojetí minulosti. Ústav kritiku odmítá.

Vodrážka o sporu Tuckera s ÚSTR píše v otevřeném dopise, který dnes zaslal ČTK. Tucker v dubnu uzavřel smlouvu na půlroční práci v komisi na hodnocení odborné činnosti ÚSTR. Zástupce ředitele ÚSTR Ondřej Matějka podle odborářů nutil historika, aby z komise odešel. Vědecká rada ÚSTR pak doporučila vedení ústavu komisi rozpustit, to se i stalo; členové komise pak byli následně znovu jmenováni do nového hodnotícího panelu, ale s výjimkou Aviezera Tuckera, popisuje svůj pohled na spor Vodrážka.

"Skutečnost, že z uvedeného jednání neexistuje oficiální protokol a vedení ÚSTR ani nezveřejňuje úřední zápisy z jednání Vědecké rady na webových stránkách zaměstnavatele (poslední je 12. jednání z listopadu roku 2018), je dokladem komplotářského myšlení a zejména netransparentního postupu, kterým se vyznačuje jak vedení ÚSTR, tak i Vědecká rada," uvedl Vodrážka. Vedení ÚSTR podle něj intervenovalo do nezávislé práce evaluační (hodnotící) komise. Vodrážka chce, aby stížnost Tuckera vedení ústavu projednalo.

Darja Čablová z ÚSTR dnes na dotaz ČTK odpověděla, že otevřený dopis Miroslava Vodrážky týkající se aktivit Aviezera Tuckera v ÚSTR je plný dezinformací. "Aviezer Tucker nebyl a není vůči ústavu v zaměstnaneckém ani jiném pracovněprávním vztahu, proto není jasné, na základě čeho ho chce pan Vodrážka zastupovat. Smlouva o spolupráci mezi panem Tuckerem a ÚSTR byla ve všech ohledech dodržena," uvedla.

Na webu ÚSTR stojí vyjádření ostatních členů hodnotící komise, podle něhož nejde o spor mezi vedením ÚSTR a Tuckerem, nýbrž o spor, který vznikl uvnitř hodnotící oborové komise. Ostatní členové této komise shledali podle Čablové nemožným dále s Tuckerem spolupracovat. "V návaznosti na tento konflikt se Vědecká rada ÚSTR, tedy nikoli vedení ÚSTR, rozhodla komisi jako celek rozpustit, a tím tento spor ukončit. Ve Vědecké radě ÚSTR zasedá deset uznávaných českých i zahraničních odborníků na dějiny nedemokratických režimů," uvedla Čablová.

Vodrážka patří k dlouhodobým kritikům současného vedení ÚSTR. "Své výhrady opírá o dávno vyvrácené dohady o odborné kvalifikaci členů managementu ÚSTR a svůj nesouhlas s konkrétními metodologickými přístupy ke zkoumání historie halí do nepravdivých osobních útoků," uvedla Čablová.

Loading...
Témata: ústr | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finanční správa omezí činnost 33 úřadů, bude na nich režim 2+2

18.09.2019 15:01 Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou…

Drahé dárky pro Nečasovou? Dali jsme jí maximálně květinu, zaznělo u soudu

17.09.2019 15:23 Aktualizováno Bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), advokát Karel Muzikář, lobbista Vladimír…

Český terorista? Soud zmírnil podmínku vojákovi za účast v konfliktu na…

17.09.2019 13:11 Aktualizováno Odvolací pražský vrchní soud dnes zmírnil podmíněný trest vojákovi Eriku Eštuovi, který čelil…

Falešný šlechtic neuspěl se stížností, za podvody si má odsedět 9 let

17.09.2019 11:00 Karel Šimko z Frýdku-Místku si za rozsáhlé podvody s konečnou platností odpyká devět let ve vězení.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama