Ombudsmanka Šabatová si stěžuje na ministerstvo vnitra

Vláda se chystá v pondělí projednávat stížnost ombudsmanky Anny Šabatové na ministerstvo vnitra. Podle veřejné ochránkyně práv resort jejímu úřadu brání v práci, když mu odmítá poskytovat podklady k rozhodnutím o neudělení českého občanství. Vnitro se brání tím, že se jedná o utajované informace. Šabatová vládu o svých výhradách vyrozuměla v únoru.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Anna Šabatová
doporučujeme

Kancelář ochránkyně ve vyrozumění uvádí, že k žádosti o české občanství si ministerstvo vnitra vyžádá stanoviska policie a zpravodajských služeb. Ta nejsou pak součástí spisu, pokud jsou v nich utajované informace. Rozhodnutí o zamítnutí se pak zdůvodní ohrožením bezpečnosti státu, nemůže ho tedy přezkoumat soud.

Ombudsmanka připomíná, že její činnost se sice nevztahuje na zpravodajské služby a orgány činné v trestním řízení, ale případnou ochranu před jednáním úřadů lidem poskytovat má. "Působnost ochránce se tedy nepochybně vztahuje na postup ministerstva vnitra a ministra vnitra v řízení o žádosti o udělení státního občanství," uvedla ve vyrozumění obudsmanka.

Dodala, že podle zákona o veřejném ochránci práv jí musí úřady ve stanovené lhůtě spisy a jiné písemnosti předložit. Podotkla, že ochránce i jeho zástupce mají k utajovaným informacím přístup. "Ochránce se pro výkon své funkce potřebuje seznámit se stanoviskem, které je podkladem pro rozhodnutí správního úřadu, aby zjistil, zda stanovisko existuje a zda z něj správní úřad při svém rozhodování vycházel. Samotné podkladové státobezpečnostní stanovisko přitom nehodnotí," stojí ve vyrozumění.

Obudsmanka dostala dva podněty od stěžovatelů. U jednoho z nich se s okolnostmi zamítnutí jeho žádosti o občanství seznámila. Tehdejšímu ministrovi vnitra Lubomíru Metnarovi (za ANO) sdělila, že z utajované informace není patrný charakter a intenzita ohrožení bezpečnostních zájmů státu. Dozvěděla se, že existuje ještě podrobnější stanovisko, s nímž se pak chtěla také seznámit. To Metnar odmítl. Nahlédnout do složek jí nedovolil ani jeho nástupce Jan Hamáček (ČSSD).

"Zákon o veřejném ochránci práv se nesnažím obejít, jak tvrdí ministr. V důsledku jeho postupu naopak nemohu splnit svou zákonnou povinnost," uvedla ombudsmanka. Nezbylo jí prý než vyrozumět vládu. Šabatová navrhla, aby kabinet ministrovi vnitra uložil všechny písemnosti včetně stanovisek policie a zpravodajců veřejnému ochránci práv zpřístupnit.

Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že policie a zpravodajci by ombudsmance utajované informace neposkytly, není tedy důvod, aby se s jejich stanovisky pro ministerstvo vnitra seznamovala. Podle ombudsmančiny kanceláře rozhodování o udělování občanství ale není transparentní, když resort zamítnutí může vždy zdůvodnit ohrožením bezpečnosti a obrana není možná.

Ministerstvo vnitra dostalo od začátku roku 2014 do konce loňska 18.229 žádostí o udělení českého občanství. Z bezpečnostních důvodů zamítlo 170 žádostí. Zhruba pětinu těchto rozhodnutí pak ministr vnitra v rozkladovém řízení zrušil, když bezpečnostní riziko opadlo.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Dukovanech bude hotovo v roce 2036, slíbil Babiš

13.11.2019 21:41 Aktualizováno Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Na…

Obce se bouří, jaderné úložiště podle nich ohrozí vodu

13.11.2019 19:52 Zástupci obcí z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska trvají na tom, že by případná…

Základní kovy jako součást státních rezerv? Podle ministra Havlíčka jde o…

12.11.2019 18:36 Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje postupný prodej základních kovů ze státních hmotných…

Ministryně Benešová odvolala šéfku plzeňských žalobců Zelenou

08.11.2019 08:37 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) odvolala šéfku Okresního státního zastupitelství v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama