Policie zasahovala v Ústavu pro studium totalitních režimů

Policie dnes zasahovala v sídle Ústavu pro studium totalitních režimů. Nikdo nebyl zadržen, uvedl Deník N s odkazem na mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslava Ibeheje. Vedení ústavu i Ibehej ČTK přítomnost policistů v organizaci potvrdili.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

ústr
doporučujeme

Blíže záležitost nikdo z nich nechtěl komentovat. Podle informací ČTK by se úkony trestního řízení měly týkat rekonstrukce sídla ÚSTR. Trestní oznámení kvůli přestavbě podal před časem předseda rady ÚSTR Eduard Stehlík.

Ibehej řekl, že NCOZ v ústavu provedla prověřování a úkony trestního řízení, nikoho nezadržela. Náměstek ředitele ÚSTR Ondřej Matějka ČTK potvrdil, že policisté v organizaci byli. "Poskytli jsme jim vše, co chtěli," dodal.

Zda se policejní prověřování týká trestního oznámení, které podal Stehlík, nechtěl Ibehej ani Matějka komentovat. Člověk seznámený s případem ČTK řekl, že si policisté do sídla organizace přišli pro dokumenty týkající se rekonstrukce budovy v pražské Siwiecově ulici, ve které kromě ÚSTR sídlí také některá pracoviště Archivu bezpečnostních složek.

Opravu provázejí komplikace. Původně měl být vyměněn jen plášť budovy, později bylo kvůli nízké pevnosti nosné ocelové konstrukce a jejího nevyhovujícího protipožárního opatření rozhodnuto o nahrazení železobetonovou konstrukcí. Podle odhadů měla rekonstrukce původně stát asi 140 milionů korun a hotova měla být loni. Termín byl později posunut na konec roku 2021.

Senátní výbor pro lidská práva navrhoval, aby kvůli navýšené ceně za rekonstrukci sídla hospodaření ÚSTR přezkoumal Nejvyšší kontrolní úřad. Podle senátora ODS Jiřího Oberfalzera by se cena mohla vyšplhat z původně odhadovaných nákladů až na přibližně 350 milionů korun. Senát se však k žádosti výboru nepřipojil.

Na popud Stehlíka začala zakázku prověřovat policie. Policisté zkoumali, zda v souvislosti s rekonstrukcí nebyly spáchány trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či poškození finančních zájmů Evropské unie.

ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek loni vydal prohlášení o nutnosti rekonstrukce, které podepsalo 47 zaměstnanců. Podle nich museli mezi lety 2008 a 2017 pracovat ve zdravotně závadném prostředí, neboť se při stavbě budovy v 70. letech používal ve velkém množství azbest.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svaz bojovníků za svobodu má problém. Existuje podezření ze zneužití dotace

05.12.2019 18:03 Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové…

Digitalizace ČR na postupu. Schválená novela změní život řadě Čechů

04.12.2019 16:47 Aktualizováno Lidé zřejmě budou moci využívat pro ověřený přístup k elektronickým službám veřejné správy svou…

Územní členění Česka se částečně sjednotí? Zákon prošel Sněmovnou

27.11.2019 12:04 Územní členění Česka se zřejmě částečně sjednotí. Některé obce už nebudou patřit do jiného okresu…

Digitalizace Česka? Stát už zaplatil desítky miliard, výsledek ostudný

27.11.2019 09:43 Digitalizace státní správy je pomalá, ačkoliv stát za ni zaplatil mezi roky 2012 až 2018 celkem 75…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama