Práce s vězni se daří. Do zaměstnání jich chodí nejvíc v historii

Ve věznicích v ČR je zaměstnáno na 60 procent práceschopných vězňů, v minulosti jich nikdy nepracovalo více. Novinářům to dnes ve Věznici Plzeň řekl generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal. Kapacita věznic je nyní naplněna na 103 až 104 procent, v minulém roce VS po dlouhé době zaznamenala meziroční úbytek vězněných lidí asi o 520 vězňů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

VS plánovala postavení nové věznice na bývalém letišti Všechov nedaleko Tábora. "Máme připraven pozemek, byl tam ale velký odpor obyvatel, takže v současné době jsme výstavbu této věznice odložili. Určitě nezavrhli, ale odložili," řekl Dohnal. VS podle něj chce mít v každém kraji alespoň jednu věznici, kam by mohli být umístěni vězni z daného regionu. Usnadní to návštěvy rodin.

Udržení rodinných a sociálních vazeb vězňů je velmi důležité pro jejich nápravu. Nová věznice by měla mít cely po dvou až třech vězních. Podle Dohnala v takových podmínkách tolik nehrozí šikana a takzvaná kriminální infekce jako ve věznicích s celami pro deset a více lidí, kde může mít pro někoho výkon trestu opačný efekt než nápravu.

Kapacita věznic se tak zatím zvyšuje vnitřními úpravami a rekonstrukcemi nevyužitých prostor a objektů. Nejbližší je otevření opraveného objektu ve věznici v Ostrově, díky němuž se zvýší kapacita věznice asi o 200 míst.

Zaměstnanost vězňů se v posledních letech daří zvyšovat. Loni se například VS dohodla na spolupráci s Českou poštou. Na dvou pracovištích pro ni pracuje 61 vězňů. Přímo uvnitř věznice ve Stráži pod Ralskem vězni pracují pod dohledem kamer v třídírně zásilek. Vězni z Bělušic dojíždějí na pobočku pošty mimo věznici. "Spolupráce se osvědčila, Česká pošta si ji pochvaluje a vyhledává místa a pobočky, kde by vězni mohli ještě pracovat," řekl Dohnal.

Pracuje podle něj maximum práceschopných vězňů, které může věznice s ohledem na jejich osobnost a vyměřený trest vyslat na práci mimo areál věznic. "Jsou určité rezervy co se týče zaměstnávání vězňů uvnitř věznic," připustil Dohnal. Vězně nebezpečné nebo odsouzené k dlouhým trestům nelze pustit pracovat mimo vězení, VS proto jedná s možnými zaměstnavateli.

Výjimečná je plzeňská věznice, kde se jako první a zatím jediný rozjíždí takzvaný PPP projekt. Dohodla se na něm věznice a její dlouholetý partner, společnost MEA. Firma na pozemku věznice postaví výrobní halu. Práci v ní najde až 300 vězňů a pro nové pracovní činnosti se uvolní prostory uvnitř věznice, kde nyní MEA vězně zaměstnává. Věznice a firma dokončují dokumentaci pro stavební povolení, hrubá stavba haly by měla stát do konce letošního roku, řekl ředitel plzeňské věznice Petr Vlk.

V největší věznici v ČR v Plzni je nyní 1273 vězňů, z toho lze zaměstnat asi 950 lidí, pracuje jich kolem 530, to je 55 procent, řekl Vlk. Do zaměstnání mimo vězeňský areál chodí 160 vězňů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu

31.03.2020 08:32 Veřejné úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu a budou nabízet jen omezené…

Babiš má obavy, zda úřad práce zvládne kurzarbeit

27.03.2020 19:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) má obavy, zda úřady práce dokážou žádosti firem o kurzarbeit rychle…

Vnitro: Datové zprávy lze do odvolání odesílat zdarma

24.03.2020 12:36 Uživatelé datových schránek mohou ode dneška do odvolání, minimálně po dobu vyhlášeného nouzového…

NKÚ kvůli koronaviru omezil provoz, zřejmě odloží kongres EUROSAI

21.03.2020 10:41 Nejvyšší kontrolní úřad omezil kvůli šíření nového typu koronaviru a v souladu s vládními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama