Jako by tu epidemie ani nebyla. Prymula chce v kampani apelovat na lidi

Nová chytrá karanténa, která bude pod ministerstvem zdravotnictví, by měla být robustnější než předchozí. Podobné systémy fungují i v jiných státech světa. Pomoci má aplikace eRouška nebo Mapy.cz, ale připojena jsou pouze dvě procenta populace. Cíl je šedesát procent uživatelů. Podle Romana Prymuly je ale i tohle číslo málo.

Roman Prymula
doporučujeme

Nová chytrá karanténa bude podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha robustnější a vyjde na dalších dvě stě milionů korun, řekl to v Otázkách Václava Moravce na České televizi. O monitorování hrozeb se v pohotovostním operačním centru bude starat dvanáct lidí. Posíleny budou i krajské hygienické stanice, a to o 134 lidí.

Vládním cílem je dosáhnout šedesáti procentní účasti lidí v projektu. Podle epidemiologa Romana Prymuly je to ale málo. „Bude se muset změnit přistup a populaci se musí vysvětlit v masové kampani, že používání aplikace bude nezbytné,“ řekl pro televizi CNN Prima News. „Je potřeba to vysvětlovat,“ doplnil. 

Prymula si také myslí, že jsou Češi již k hrozbě koronaviru lhostejní. „První vlnou jsme prošli bez ztráty kytičky. Společnost si myslí, že tu žádná epidemie nebyla. Pozorujeme nějaké navýšení v počtu případů a je potřeba se situaci postavit čelem,“ komentoval. Prymula tvrdí, že bude potřeba vytvořit masovou kampaň, která vysvětlí, že používání aplikace bude nezbytné. „Kampaň by měla být z úrovně vlády i hygieny a měla by být ve všech sdělovacích prostředcích,“ konstatoval.

Prozatímní neúspěch připisuje strachu lidí z bezpečnosti svých dat i pokut. „My jsme při první chytré karanténě zjistili, že když se lidé nemohli shromažďovat a stejně to dělali, tak se báli, že dostanou pokutu, ale o to tady skutečně nejde,“ ujišťoval muž, který stál v době vrcholu nákazy v čele Ústředního krizového štábu.

Mobilní aplikace pomáhají koronavirovou situaci zvládnout i v jiných částech světa. Například v Číně lidi sledují pomocí QR kódů. Po vyplnění dotazníku je lidem totiž přidělen speciální QR kód a pomocí barvy se uživatel dozví, zda se může volně pohybovat či nikoli. „Najít nás mohou několika způsoby. Jednak nás mohou fyzicky zastavit nebo si zaznamenají údaje o našem autě. Vysledovat nás mohou i pomocí našich mobilních telefonů. Slyšeli jsme o lidech, které kontaktovali kvůli tomu, že jejich mobily lokalizovali v rizikových oblastech,“ popsal situaci v Číně reportér CNN David Culver.

Odborníci na lidská práva ale varují, že tyto aplikace mohou zasahovat do soukromí lidí. Nejvíce to bylo vidět v Malajsii. Tam byla aplikace povinná a za nestažení hrozilo i vězení.

V Moskvě je chytrá karanténa terčem kritiky. Jejich aplikace funguje jednoduše. Mobil sdílí polohu a aplikace dává uživateli, pokud je nakažený, výzvy k prokázání dodržování karantény. Ověří se to přes selfie, které musí člověk vyfotit. Za nedodržení karantény je v Rusku pokuta v přepočtu kolem 1 300 Kč. Aplikace ale rozdává pokuty i lidem, co jsou spořádaně doma.

Jedním z nich je i profesorka Irina Karabulatovová. Ta dostala pokutu, přestože byla doma a zdravotní stav jí opustit domov ani neumožňoval. „Pokuty mi zrušili jen díky tomu, že se mne zastali novináři,“ svěřila se. Lidé proti pokutám podaly tisíce žalob. Právník Leonid Solojov si myslí, že většina žalob bude odmítnuta nebo odložena na neurčito. Ruská vláda zatím zrušila pokuty těm, po kterých chtěla aplikace fotku v noci, když spali.

Ve Švédsku má aplikace pomoct vyhnout se přeplněným místům. Předcházet má například velké koncentraci lidí na plážích. „Myslím si, že je to dobré, ale pro rizikovou skupinu starších lidí není mobilní aplikace nejlepší varianta,“ podělil se o pocity návštěvník jedné švédské pláže Max Gotare.

Také Velká Británie slibovala aplikaci, ale zatím ji stále nemá a nikdo neví, kdy bude k dispozici. Francie má aplikaci Stop covid a za poslední tři týdny si ji stáhly téměř dva miliony lidí. Následně ji ale půl milionu lidí odinstalovalo. V Itálii je aplikace chytré karantény zatím v testovací fázi a používá jí kolem dvou milionu lidi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda překročila mez, říká odborář Středula. Jde o zdanění zaměstnanců

03.07.2020 16:26 Vláda vyjádřila souhlas s paušální daní i kompenzací pro zaměstnance mimo hlavní pracovní poměr.…

Pražský inovační institut povede Bohumil Kartous

01.07.2020 20:55 Ředitelem Pražského inovačního institutu, který zřídilo hlavní město, se stal Bohumil Kartous.…

Skandál Finanční správy: Úředníci nepřípustně upravili daňový spis. To je…

25.06.2020 17:11 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) v úterním nálezu poukázal na to, že berní úředníci nepřípustně upravili spis ve…

Nemáme nic. Šéf hmotných rezerv přiznal pravdu o ochranných pomůckách

18.06.2020 18:30 Ve státních hmotných rezervách nejsou už žádné ochranné pomůcky. Poslední zásoby má ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy