Jako by tu epidemie ani nebyla. Prymula chce v kampani apelovat na lidi

Nová chytrá karanténa, která bude pod ministerstvem zdravotnictví, by měla být robustnější než předchozí. Podobné systémy fungují i v jiných státech světa. Pomoci má aplikace eRouška nebo Mapy.cz, ale připojena jsou pouze dvě procenta populace. Cíl je šedesát procent uživatelů. Podle Romana Prymuly je ale i tohle číslo málo.

Nová chytrá karanténa bude podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha robustnější a vyjde na dalších dvě stě milionů korun, řekl to v Otázkách Václava Moravce na České televizi. O monitorování hrozeb se v pohotovostním operačním centru bude starat dvanáct lidí. Posíleny budou i krajské hygienické stanice, a to o 134 lidí.

Vládním cílem je dosáhnout šedesáti procentní účasti lidí v projektu. Podle epidemiologa Romana Prymuly je to ale málo. „Bude se muset změnit přistup a populaci se musí vysvětlit v masové kampani, že používání aplikace bude nezbytné,“ řekl pro televizi CNN Prima News. „Je potřeba to vysvětlovat,“ doplnil. 

Prymula si také myslí, že jsou Češi již k hrozbě koronaviru lhostejní. „První vlnou jsme prošli bez ztráty kytičky. Společnost si myslí, že tu žádná epidemie nebyla. Pozorujeme nějaké navýšení v počtu případů a je potřeba se situaci postavit čelem,“ komentoval. Prymula tvrdí, že bude potřeba vytvořit masovou kampaň, která vysvětlí, že používání aplikace bude nezbytné. „Kampaň by měla být z úrovně vlády i hygieny a měla by být ve všech sdělovacích prostředcích,“ konstatoval.

Prozatímní neúspěch připisuje strachu lidí z bezpečnosti svých dat i pokut. „My jsme při první chytré karanténě zjistili, že když se lidé nemohli shromažďovat a stejně to dělali, tak se báli, že dostanou pokutu, ale o to tady skutečně nejde,“ ujišťoval muž, který stál v době vrcholu nákazy v čele Ústředního krizového štábu.

Mobilní aplikace pomáhají koronavirovou situaci zvládnout i v jiných částech světa. Například v Číně lidi sledují pomocí QR kódů. Po vyplnění dotazníku je lidem totiž přidělen speciální QR kód a pomocí barvy se uživatel dozví, zda se může volně pohybovat či nikoli. „Najít nás mohou několika způsoby. Jednak nás mohou fyzicky zastavit nebo si zaznamenají údaje o našem autě. Vysledovat nás mohou i pomocí našich mobilních telefonů. Slyšeli jsme o lidech, které kontaktovali kvůli tomu, že jejich mobily lokalizovali v rizikových oblastech,“ popsal situaci v Číně reportér CNN David Culver.

Odborníci na lidská práva ale varují, že tyto aplikace mohou zasahovat do soukromí lidí. Nejvíce to bylo vidět v Malajsii. Tam byla aplikace povinná a za nestažení hrozilo i vězení.

V Moskvě je chytrá karanténa terčem kritiky. Jejich aplikace funguje jednoduše. Mobil sdílí polohu a aplikace dává uživateli, pokud je nakažený, výzvy k prokázání dodržování karantény. Ověří se to přes selfie, které musí člověk vyfotit. Za nedodržení karantény je v Rusku pokuta v přepočtu kolem 1 300 Kč. Aplikace ale rozdává pokuty i lidem, co jsou spořádaně doma.

Jedním z nich je i profesorka Irina Karabulatovová. Ta dostala pokutu, přestože byla doma a zdravotní stav jí opustit domov ani neumožňoval. „Pokuty mi zrušili jen díky tomu, že se mne zastali novináři,“ svěřila se. Lidé proti pokutám podaly tisíce žalob. Právník Leonid Solojov si myslí, že většina žalob bude odmítnuta nebo odložena na neurčito. Ruská vláda zatím zrušila pokuty těm, po kterých chtěla aplikace fotku v noci, když spali.

Ve Švédsku má aplikace pomoct vyhnout se přeplněným místům. Předcházet má například velké koncentraci lidí na plážích. „Myslím si, že je to dobré, ale pro rizikovou skupinu starších lidí není mobilní aplikace nejlepší varianta,“ podělil se o pocity návštěvník jedné švédské pláže Max Gotare.

Také Velká Británie slibovala aplikaci, ale zatím ji stále nemá a nikdo neví, kdy bude k dispozici. Francie má aplikaci Stop covid a za poslední tři týdny si ji stáhly téměř dva miliony lidí. Následně ji ale půl milionu lidí odinstalovalo. V Itálii je aplikace chytré karantény zatím v testovací fázi a používá jí kolem dvou milionu lidi.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) mobilní aplikace mobily ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 47 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy