Jako by tu epidemie ani nebyla. Prymula chce v kampani apelovat na lidi

Nová chytrá karanténa, která bude pod ministerstvem zdravotnictví, by měla být robustnější než předchozí. Podobné systémy fungují i v jiných státech světa. Pomoci má aplikace eRouška nebo Mapy.cz, ale připojena jsou pouze dvě procenta populace. Cíl je šedesát procent uživatelů. Podle Romana Prymuly je ale i tohle číslo málo.

Roman Prymula

Nová chytrá karanténa bude podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha robustnější a vyjde na dalších dvě stě milionů korun, řekl to v Otázkách Václava Moravce na České televizi. O monitorování hrozeb se v pohotovostním operačním centru bude starat dvanáct lidí. Posíleny budou i krajské hygienické stanice, a to o 134 lidí.

Vládním cílem je dosáhnout šedesáti procentní účasti lidí v projektu. Podle epidemiologa Romana Prymuly je to ale málo. „Bude se muset změnit přistup a populaci se musí vysvětlit v masové kampani, že používání aplikace bude nezbytné,“ řekl pro televizi CNN Prima News. „Je potřeba to vysvětlovat,“ doplnil. 

Prymula si také myslí, že jsou Češi již k hrozbě koronaviru lhostejní. „První vlnou jsme prošli bez ztráty kytičky. Společnost si myslí, že tu žádná epidemie nebyla. Pozorujeme nějaké navýšení v počtu případů a je potřeba se situaci postavit čelem,“ komentoval. Prymula tvrdí, že bude potřeba vytvořit masovou kampaň, která vysvětlí, že používání aplikace bude nezbytné. „Kampaň by měla být z úrovně vlády i hygieny a měla by být ve všech sdělovacích prostředcích,“ konstatoval.

Prozatímní neúspěch připisuje strachu lidí z bezpečnosti svých dat i pokut. „My jsme při první chytré karanténě zjistili, že když se lidé nemohli shromažďovat a stejně to dělali, tak se báli, že dostanou pokutu, ale o to tady skutečně nejde,“ ujišťoval muž, který stál v době vrcholu nákazy v čele Ústředního krizového štábu.

Mobilní aplikace pomáhají koronavirovou situaci zvládnout i v jiných částech světa. Například v Číně lidi sledují pomocí QR kódů. Po vyplnění dotazníku je lidem totiž přidělen speciální QR kód a pomocí barvy se uživatel dozví, zda se může volně pohybovat či nikoli. „Najít nás mohou několika způsoby. Jednak nás mohou fyzicky zastavit nebo si zaznamenají údaje o našem autě. Vysledovat nás mohou i pomocí našich mobilních telefonů. Slyšeli jsme o lidech, které kontaktovali kvůli tomu, že jejich mobily lokalizovali v rizikových oblastech,“ popsal situaci v Číně reportér CNN David Culver.

Odborníci na lidská práva ale varují, že tyto aplikace mohou zasahovat do soukromí lidí. Nejvíce to bylo vidět v Malajsii. Tam byla aplikace povinná a za nestažení hrozilo i vězení.

V Moskvě je chytrá karanténa terčem kritiky. Jejich aplikace funguje jednoduše. Mobil sdílí polohu a aplikace dává uživateli, pokud je nakažený, výzvy k prokázání dodržování karantény. Ověří se to přes selfie, které musí člověk vyfotit. Za nedodržení karantény je v Rusku pokuta v přepočtu kolem 1 300 Kč. Aplikace ale rozdává pokuty i lidem, co jsou spořádaně doma.

Jedním z nich je i profesorka Irina Karabulatovová. Ta dostala pokutu, přestože byla doma a zdravotní stav jí opustit domov ani neumožňoval. „Pokuty mi zrušili jen díky tomu, že se mne zastali novináři,“ svěřila se. Lidé proti pokutám podaly tisíce žalob. Právník Leonid Solojov si myslí, že většina žalob bude odmítnuta nebo odložena na neurčito. Ruská vláda zatím zrušila pokuty těm, po kterých chtěla aplikace fotku v noci, když spali.

Ve Švédsku má aplikace pomoct vyhnout se přeplněným místům. Předcházet má například velké koncentraci lidí na plážích. „Myslím si, že je to dobré, ale pro rizikovou skupinu starších lidí není mobilní aplikace nejlepší varianta,“ podělil se o pocity návštěvník jedné švédské pláže Max Gotare.

Také Velká Británie slibovala aplikaci, ale zatím ji stále nemá a nikdo neví, kdy bude k dispozici. Francie má aplikaci Stop covid a za poslední tři týdny si ji stáhly téměř dva miliony lidí. Následně ji ale půl milionu lidí odinstalovalo. V Itálii je aplikace chytré karantény zatím v testovací fázi a používá jí kolem dvou milionu lidi.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Lékaři z Brna doporučují očkování těhotným i kojícím ženám

30.11.2021 14:49 Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Do EET je po pěti letech zapojeno 200 tisíc podnikatelů, projekt ale asi…

28.11.2021 08:33 Do elektronické evidence tržeb (EET) je po pěti letech fungování aktuálně zapojeno 201.140…

Křeček žádá upřesnění povinností dodavatelů poslední instance

25.11.2021 18:16 V souvislosti s děním na energetickém trhu je podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka třeba…

Policie zasahovala v sídle ČEZ, firmy se prý vyšetřování přímo netýká

23.11.2021 18:20 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes několik hodin zasahovali v…

Rozhodnout o šéfovi obchodní inspekce by podle ministerstva měla nová vláda

16.11.2021 17:46 Rozhodnout o novém ústředním řediteli České obchodní inspekce (ČOI) by podle ministerstva průmyslu…

Dvě firmy Agrofertu zažalovaly ministerstvo obchodu kvůli dotacím

14.11.2021 10:46 Společnosti Primagra a Mlékárna Hlinsko z holdingu Agrofert podaly žalobu na ministerstvo průmyslu…

Resortu práce chybí v rozpočtu peníze na nemocenské dávky, chce přesuny…

12.11.2021 12:08 Ministerstvu práce v rozpočtu chybí peníze na vyplácení nemocenských dávek. Do konce roku by mohlo…

Odbory vyzvaly končící i budoucí vládu, aby dodržely dohody o růstu platů

09.11.2021 16:42 Odbory vyzvaly končící kabinet Andreje Babiše (ANO) i budoucí vládu Petra Fialy (ODS), aby dodržely…

ČNB zlepšila odhad vývoje veřejných financí

05.11.2021 09:15 Česká národní banka očekává letos nárůst deficitu veřejných financí na 6,9 procenta hrubého…

Nákupem AdBlue do skladů správy hmotných rezerv se bude zabývat vláda

04.11.2021 16:26 Nákupem kapaliny AdBlue do skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) se bude na svém pátečním…

ČEZ odmítl návrh, že by se na pokyn státu mohl vyvázat ze společného trhu

03.11.2021 18:40 Aktualizováno Současnou situaci kolem růstu cen elektřiny nelze podle energetické skupiny ČEZ řešit odchodem ze…

Související:

Právě se děje

reklama