Rada ČT nepřijala usnesení o střetu zájmů Dvořáka

Rada ČT dnes nepřijala návrh usnesení, podle něhož je generální ředitel České televize Petr Dvořák ve střetu zájmů. Důvodem mělo být Dvořákovo angažmá v čele správní rady Leica Gallery Prague. Usnesení navrhl místopředseda rady Daniel Váňa. Dvořák střet zájmů odmítl s tím, že Leica Gallery je nezisková organizace a o svém angažmá radu v minulosti informoval.

Česká televize
doporučujeme

Na možný střet zájmů upozornily radu podněty dvou koncesionářů. Podle zjištění Váni na webových stránkách České televize, ČT o Leica Gallery v minulých deseti letech informovala zřetelně četněji v porovnání s dalšími obdobnými galeriemi, jako jsou například Galerie Václava Špály a nebo brněnská Fait Gallery. Váňa podle svých slov nenašel v zápisech z jednání rady informaci o tom, že by Dvořák o vyšší četnosti zmínek a možném střetu radu informoval, jak mu ukládá kodex ČT. "Fakta jsou postavena na veřejných zdrojích," uvedl Váňa.

Dvořák se pozastavil nad tím, že usnesení radní připravili bez toho, aby s ním věc probrali. O své účasti v Leica Gallery podle svých slov informoval radu několikrát, například v letech 2011 a 2017 ve svém životopise, když byl zvolený generálním ředitelem. "Všechny zmínky vznikaly v rámci editoriální nezávislosti. S usnesením zásadně nesouhlasím," řekl Dvořák. Podle něj není pravda, že by ČT informovala o Leica Gallery častěji.

Nedávno se Dvořák v médiích zmínil, že ví o snahách o své odvolání. K tomu by mohlo sloužit usnesení rady, že porušil zákon, z minulého zasedání. Porušení shledali radní v tom, že jedno vyjádření, o které rada žádala, jim z Dvořákova pověření poslal ředitel korporátních vztahů a komunikace ČT Vít Kolář, nikoli on osobně. Od rady Dvořák obdržel vytýkací dopis, který jej na porušení zákona upozorňuje.

Rada, mezi jejíž pravomoci patří i volba a odvolání generálního ředitele, začala být k Dvořákovi více kritická po obměně části členů v loňském roce, kdy do ní přišel i současný předseda, novinář Pavel Matocha nebo ekonomka Hana Lipovská.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ombudsman Křeček upozornil na nejednotnost v omezování provozu úřadů

09.04.2021 11:23 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček upozorňuje na nejednotnost v postupu úřadů ohledně…

Šimůnková: Veřejná správa neumí zaměstnat lidi s postižením, realita je…

08.04.2021 11:57 Veřejná správa podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové neumí zaměstnávat lidi s…

V Plzni rezignovala soudkyně, vyhnula se dalšímu kárnému řízení

07.04.2021 09:35 Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) nebude projednávat údajné pochybení plzeňské soudkyně…

Statistici řeší další technické potíže u sčítání lidu

04.04.2021 22:00 Aktualizováno Lidé se starými občanskými průkazy se nemohou přihlásit do on-line formuláře pro sčítání lidu, domů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama