Registr dotací? Databáze by měla fungovat od roku 2020, řekla Dostálová

Od příštího roku by měl začít fungovat registr, ve kterém budou dohledatelné veškeré informace k poskytnutým dotacím v České republice. Vyvíjí ho ministerstvo financí. V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Klára Dostálová (ANO)
doporučujeme

V databázi by měly být údaje o všech národních i evropských dotacích v ČR. Nyní funguje několik registrů dotací, jsou však rozděleny podle zdroje financování.

V registru by podle ministryně měl být přehled o všech osobách a subjektech, které žádají o podporu, o příjemcích, kteří ji už dostali například v minulosti, dále podpořených projektech, dotačních titulech a další údaje.

Ministryně Klára Dostálová uvedla, že by registr měl být dokončen v nejbližší době, nejprve však bude fungovat v testovacím provozu. "Myslím, že všechny dotační tituly, které budou vyhlášeny v roce 2020, budou už v této nové databázi," dodala.

Dostálová upozornila, že pro dotace z evropských fondů už registr existuje v tzv. monitorovacím systému. Pro dotace z národních zdrojů podle ní zatím centrální registr nefunguje, nově vytvářený systém by je tak všechny měl propojit do jedné databáze.

Vznik registru, ve kterém bude možné vyhledat na jednom místě údaje o všech poskytnutých i připravovaných dotacích, žádá také ředitel Transparency International ČR David Ondráčka. Podle něj by podobná databáze zefektivnila a především zprůhlednila celý proces poskytování dotací v Česku.

V současnosti funguje řada registrů, ve kterých jsou sdruženy informace o dotacích. Jsou však omezeny podle zdroje financování. Jde například o registr dotací ze státního rozpočtu, jednotlivých resortů, případně měst.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový systém MPSV se nejspíš prodraží. Nejde o žádné drobné

05.09.2019 17:22 Nové informační systémy ministerstva práce budou zřejmě o půl miliardy až miliardu dražší, než se…

Občanka bez rodného čísla? Až za tři roky

05.09.2019 17:15 Rodná čísla se nebudou zapisovat do občanských průkazů asi až od roku 2022. Podle platného zákona…

Brusel potvrdil, že obdržel odpověď na audit k Babišovi

02.09.2019 17:32 Evropská komise potvrdila, že obdržela odpověď Prahy na předběžný návrh jedné z auditních zpráv k…

Dukovany? Rakousko má s elektrárnou stále problém

30.08.2019 17:53 Rakousko nesouhlasí s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. V tiskovém prohlášení to uvedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama