Pavlišová mě 3 roky šikanovala! Starosta Postoloprt si stěžoval na státní zástupitelství

Novela zákona o státním zastupitelství vyvolává velké emoce. Ministryně spravedlnosti dokonce prohlásila, že prokurátoři jsou hysteričtí, a že chtějí válkou. Jde jenom o nafouknutou bublinu, anebo je ohrožená nezávislost státních zástupců? Chtějí vládní politici zasahovat do trestních kauz. To všechno se řešilo ve čtvrtečním pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Máte slovo
doporučujeme

O situaci ve státním zastupitelství diskutovali Pavel Růžička, poslanec ANO, Jakub Michálek, poslanec Pirátů, Jeroným Tejc, náměstek ministryně spravedlnosti, Jan Lata, prezident Unie státních zástupců, Miroslav Špadrna, místopředseda Spolku Šalamoun a Pavel Franc, zakladatel protikorupční platformy Rekonstrukce státu.

Moderátorka Jílková se zeptala prezidenta Laty, proč se obává ohrožení nezávislosti státního zastupitelství. Ten jí odpověděl, že se zvyšuje vliv ministra spravedlnosti na obsazování funkcí vedoucích státních zástupců. Za současné právní úpravy ministr spravedlnosti jmenuje kandidáty navržené jim nadřízeným státním zástupcem. Nově by se měl zavést institut pětičlenné výběrové komise, kterou by ustavoval ministr spravedlnosti, čímž by se dostal jak na začátek celého procesu, tak i na jeho konec. "Navrhovatel by byl pouze jakousi převodní pákou," vysvětlil Lata.

Náměstek Tejc oponoval, že nově nebude moct být nejvyšší státní zástupce odvolán na hodinu. "Politici nebudou moct odvolávat státní zástupce," řekl Tejc. Co se týče výběrové komise, tak tam budou dva státní zástupci, dva reprezentanti ministerstva spravedlnosti a pátým bude nezávislý soudce. "Aby se zamezilo situacím, kdy ministr spravedlnosti jmenuje jemu blízkého soudce, bude se toto místo obsazovat buď losem, anebo návrhem předsedy příslušného soudu, krajského nebo vrchního," ubezpečil Tejc.

Benešová, Válková a Malá odmítly účast. Růžička se musel obětovat

Lata ale varoval před tím, že předsedové soudů nejsou úplně nezávislí na ministru spravedlnosti, a že jeho názor sdílí i Soudcovská unie ČR. Jílková do toho vstoupila a zmínila případ exministra spravedlnosti Kněžínka, který navrhoval 3 státní zástupce a 2 ministerské. Odpověď chtěla od poslance Růžičky, kterého pochválila za jeho obětavost, neboť účast v pořadu odmítli jak ministryně spravedlnosti Benešová, tak i poslankyně Malá a Válková. Následoval potlesk z publika.

Růžička řekl, že se musí některé věci doladit. Dnešní úprava je ale podle něj tragická. "Státní zástupkyně, která totálně podělala kauzu Postoloprty, se stala vedoucí státní zástupkyní v Lounech. Já udělám chybu a oni mě povýší. Tak to je opravdu super!," zlobil se Růžička. Franc z protikorupční platformy Rekonstrukce státu uvedl některé věci na pravou míru. Jednak se mu nezamlouvá, že Kněžínek připravil jednu verzi výběrové komise, aby jí jeho nástupkyně v úřadu Benešová ihned po jeho odchodu změnila. Dále zmínil, že doporučení odborného orgánu pro potírání korupce GRECO hovoří jasně, a sice že komise mají umenčovat pozici výkonné moci, tedy ministra spravedlnosti.

Tejc stále obhajoval volbu pátého člena výběrové komise losem. Navíc ministr nebude zasahovat do jejího obsazení. Pouze na něčí návrh jmenuje člena. Může to odmítnout, ale s odůvodněním. Lata oponoval, že ministryně Benešová preferuje variantu, kdy bude místo soudce obsazovat po dohodě s předsedou příslušného soudu. "Oni soudci moc dobře vědí, jak ti státní zástupci pracují, a toho se bojíte, že do toho jiný pohled," uzemnil ho Tejc. Pro Latu je to nepřijatelné, protože soudci a státní zástupci mají vzájemně spolupracovat, nikoliv institucionálně ovlivňovat obsazení svých funkcionářů.

Bude ministerstvo spravedlnosti ovlivňovat trestní politiku?

Lata varoval před situací, kdy bude ministerstvo spravedlnosti mít přímý vliv na trestní politiku. Zákonodárci určují, co je trestné, a co není, zatímco soudci a státní zástupci nezávisle posuzují jednotlivé kauzy. Vláda tu ale není od toho, aby jim určovala, na co konkrétně se mají zaměřit, zda nějakou trestnou činnost mají postihovat více či méně. "Je tu riziko, že vláda nebo ministr spravedlnosti budou mít vliv na to, kdo bude, či nebude stíhán," upozornil Lata.

Tejc stále trval na svém, že soudci dokáží nejlépe posoudit, který státní zástupce pracuje dobře, či nikoliv. Na to mu poslanec Martínek odpověděl, že ANO má už pět let pod palcem resort spravedlnosti, a tudíž tam ty neschopné funkcionáři dosadili Tejc a Růžička, neboť tuto politickou stranu reprezentují. Vysloužil si velký potlesk a výskot z řad veřejnosti. Špadrna ze spolku Šalamoun řekl, že v některých zemích je ministr spravedlnosti zároveň generálním prokurátorem. Jako příklad uvedl USA.

Vláda si dosadí vlastního nejvyššího státního zástupce a vlastní vrchní státní zástupce

"Anebo v Polsku. Tam to tak udělali a podívejme se, v jakém stavu je tamní justice!," skočil mu do řeči Lata. "Důvodová zpráva jasně říká, že má za cíl snížit vliv exekutivy na jmenování státních zástupců, což se ale neděje. Jediné, co oceňuji je zavedení funkčního období nejvyššího státního zástupce," dodal Lata. Poté se začalo mluvit o tom, že by nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a vrchním prokurátorům skončilo funkční období zrovna v letech 2023 a 2024.

Jílková se snažila Tejcovi vysvětlit, že někteří lidé jsou podezřívaví, a že mají obavy, zda si Babiš, který nepochybně vyhraje příští volby, nebuduje základ pro svůj budoucí vliv na trestní politiku. "Je v pořádku, aby členové Babišovy vlády rozhodovali o jmenování a odvolávání státních zástupců, když zároveň oni mají přímý vliv na obnovení trestního stíhání pana Babiše?," zeptal se Tejce Hošťálek z publika. "To by v pořádku nebylo a vláda to tak dělat nebude," odpověděl Tejc. "Ten návrh je postavený tak, že si příští vláda (asi Andreje Babiše) dosadí vlastní nejvyšší a vrchní státní zástupce," trval si na svém Michálek.

Špadrna si postěžoval na práci nejvyššího státního zástupce Zemana a vrchní státní zástupkyně Bradáčové, zejména na hrátky s místní příslušností a výběrem soudců. "Konstatoval to i Ústavní soud ČR," řekl Špadrna. Lata připustil, že určité nekalosti v případě příslušnosti ústavní soud skutečně potvrdil, a že dal doporučení ke změně, k níž také došlo.

"Státní zástupkyně mě šikanovala," zlobil se starosta Postoloprt

"Státní zástupci nemají téměř žádnou zodpovědnost. Jednoznačně pošlou případ k soudu, a to i když si nejsou jistí. Mluvím z vlastní zkušenosti, protože mě státní zástupkyně Pavlišová tři a půl roku šikanovala, až jsem se dostal na tvrdou lavici obžalovaných, což mě a ostatní zastupitele politicky poškodilo! Nakonec jsme byli osvobození. Celou dobu jsem si na státní zástupkyni stěžoval, že nezohlednila jediný můj argument, a že se opírala o znalecký posudek, který nebyl správně zadán. Kontaktoval jsem všechny stupně zastupitelství. Ani jedno mi nedalo za pravdu a ani nebylo zahájeno kárné řízení proti dotyčné státní zástupkyni," zuřil Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt.

"V kolika případech byli osvobozeni nečestní lidé, kteří mají za sebou armádu právníků?," vložila se do diskuze Jílková. "Kdo zase ocení statečnost státních zástupců? Napsalo mi spousta lidí, kteří měli zkušenost s tím, že se spolu se státním zástupcem nedočkali spravedlnosti, protože proti nim stála armáda silných obhájců," dořekla Jílková.

Mikrofon dostala Filipová z řad veřejnosti, která vyhrála soud s premiérem Babišem, který o demonstrantech proti své vládě řekl, že jsou zaplacení. "Soudkyně jasně řekla, že svoboda projevu nezahrnuje právo lhát. Já jako hokynářka z maloměsta za sebe říkám, že ta novela smrdí. Proč nejsou ve hře i jiné návrhy z dílny Pirátů nebo TOP 09?", zeptala se Filipová. Jiný pán si zase postěžoval na případy podivných sebevražd, které byly rychle uzavřeny.

V blížícím se závěru debaty se dostávali ke slovu ještě další lidé z publika. Jedna z účastnic řekla, že jako občanka chce, aby zákon pro všechny platil stejně, a to i pro vrcholné politiky, a aby byli státní zástupci zcela nezávislí. Padla i jména Nečasová, Dalík, Rath apod. Poslední diskutující si postěžoval na špatnou práci policie, kterou státní zástupce toleroval. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude klimatická změna. 

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vnitro: Senátní volby na Teplicku by se měly konat do 30. června

06.04.2020 11:53 Aktualizováno Obě dvě kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku by se měla uskutečnit do 30. června. Počítá s…

Zpracování údajů pro chytrou karanténu záleží na bankách, konstatuje úřad

02.04.2020 17:31 Je výhradně na každé bance, jak vymezí a navrhne zpracování údajů o chování určené osoby za…

Úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu

31.03.2020 08:32 Veřejné úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu a budou nabízet jen omezené…

Babiš má obavy, zda úřad práce zvládne kurzarbeit

27.03.2020 19:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) má obavy, zda úřady práce dokážou žádosti firem o kurzarbeit rychle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy