Rozšíření využití bankovní identity by mohlo fungovat příští rok, oznámil Hamáček

Lidé by mohli využívat bankovní identitu k přihlášení na Portál občana, který občanům umožňuje snazší přístup k digitálním službám orgánů veřejné správy, během příštího roku. Na tiskové konferenci to dnes uvedli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ředitel odboru eGovermentu Roman Vrba.

Ministr zároveň podepsal s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) memorandum o spolupráci na Portálu občana a Portálu Pražana, které mají fungovat na stejném rozhraní.

Ministr vnitra @jhamacek a primátor hl. m. Prahy @ZdenekHrib podepsali memorandum o spolupráci. Propojí se tak Portál občana s Portálem Pražana. Více informací najdete v tiskové zprávě: https://t.co/Qi75TszhXE pic.twitter.com/yjqzv3RfQp

— Ministerstvo vnitra (@vnitro) July 22, 2020

"Jednáme s bankami o tom, aby bylo možné použít identitu, kterou používají klienti bank pro přihlášení do bankovních systémů jako prostředek identifikace. Ve chvíli, kdy se to podaří zrealizovat, se skokovým způsobem zvýší přístupnost Portálu občana," řekl Hamáček.

Širší využití bankovní identity schválil Senát v rámci novely bankovního zákona v lednu, prezident Miloš Zeman zákon podepsal o měsíc později. Účinný má být od ledna. Nyní pro přihlášení do portálu mohou lidé využít buď elektronickou občanku, nebo se přihlašují pomocí datových schránek.

"Naší ambicí je ty první dohody, které vedeme, dotáhnout do konce tak, aby první bankovní identita fungovala od 1. ledna," řekl Hamáček. Velké banky podle něj k projektu přistupují vstřícně. "Očekáváme fakticky v prvním kvartálu roku 2021 masivní nástup, počítáme, že se ostatní banky přidají, protože jednáme s bankovní asociací a jednání se účastní všechny banky," doplnil Vrba.

Portál občana mohou lidé využít ke kontaktu s úřady, ministerstvo vnitra ho spustilo v polovině roku 2018. Mimo jiné umožňuje podání daňového přiznání, generování výpisů z rejstříku trestů, katastru nemovitostí nebo z bodového hodnocení řidiče. Při spuštění portál nabízel 35 služeb, nyní jich má podle ministerstva 130. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) však minulý týden uvedl, že ve skutečnosti bylo na portálu jen 29 služeb státní správy využitelných občany, vnitro totiž započítalo i ty služby, na které portál jen přesměrovává. O využití Portálu občana byl navíc podle NKÚ malý zájem, do konce loňského roku se do něj přihlásilo půl procenta dospělých občanů.

Ministerstvo vnitra v reakci uvedlo, že první propagaci služeb eGovernmentu zahájilo v červnu 2018 při spuštění portálu. Různé formy propagace pokračovaly i loni a letos, od září připravuje spuštění další kampaně. Klíčovou roli na Portálu občana plní jediná elektronická identita uživatele, díky které je podle ministerstva počet dostupných služeb výrazně vyšší než zmiňovaných 29.

Portál Pražana má být obdobou Portálu občana, fungovat bude na stejném webovém rozhraní. Lidé na něm budou moci podle Hřiba řešit věci jako poplatky za odpad nebo za psa. V pilotní fázi Portál Pražana nabídne občanům mimo jiné elektronická podání pražskému magistrátu. V okamžiku zveřejnění pilotní verze dosáhnou náklady na spuštění zhruba 15 milionů korun. Využitím funkcionalit z Portálu občana bude podle vnitra znamenat úsporu deset až 15 milionů korun.

Podrobnosti o portálu chce vedení Prahy představit na tiskové konferenci v září, řekl dnes primátor. I k přihlášení do Portálu Pražana by měla být v budoucnu využitelná bankovní identita.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Portál občana Praha Zdeněk Hřib veřejná správa Ministerstvo vnitra digitalizace

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy