Šest členů rady vlády pro romské záležitosti kritizuje ombudsmana Křečka

Šest zástupců Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny kritizuje obmudsmana Stanislava Křečka. Podle nich v rozporu se svou funkcí veřejného ochránce práv cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu.

Stanislav Křeček
doporučujeme

Členové vládní rady to uvedli v prohlášení, které zveřejnil server Romea.cz. Reagovali tak na Křečkovy připomínky k chystané vládní strategii romské integrace do roku 2030. Strategie se zaměřuje na zaměstnávání, vzdělávání, bydlení, zdraví či emancipaci Romů. Navržený stostránkový materiál bude projednávat vláda.

Křeček minulou středu na webu svého úřadu uvedl, že dokument je "nerealizovatelný a sestavený bez znalosti věci". Ve svých připomínkách kritizuje neziskové organizace a vládní agenturu pro sociální začleňování, kterou považuje za zcela nefunkční. Podle veřejného ochránce práv mají někteří Romové problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že "devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality". Křečkovi ve strategii chybí zapojení Romů do řešení. Diskriminační jednání vůči nim nepopírá, podle něj ale k jeho odstranění nepomůže "potěmkinovská vesnice Strategie". Je také proti tomu, aby se jeho úřad podílel na zprávě pro vládu o dřívějších protiprávních sterilizacích.

Podle šesti zástupců Romů ve vládní radě není Křečkův postup překvapivý. Připomínají jeho dřívější vyjádření. V minulosti uvedl, že případy odmítnutí Romů pronajímatelem či zaměstnavatelem nejsou pro ombudsmana.

"I proto jsme toho názoru, že by se měl zamyslet nad tím, jak kvalitně a efektivně vykonává svou práci, zvláště pokud cíleně podkopává důstojnost Romů v rozporu s výkonem své funkce, čímž zároveň snižuje důstojnost nejen své osoby, ale též úřadu, který zastupuje," stojí v prohlášení. Podepsali ho Jan Husák, Alena Drbohlavová Gronzíková, Gwendolyn Albert, šéf organizace Výbor pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička, Zdeněk Guži a Tomáš Šcuka.

Podle pisatelů se Křeček vyjadřuje nepravdivě, opakovaně prokazuje neznalost svých kompetencí a zbavuje se své odpovědnosti. Připomínají, že ombudsman se má podle zákona věnovat právu na rovné zacházení a ochraně před diskriminací. Antidiskriminační zákon zakazuje nerovný přístup kvůli rase, etnickému původu, národnosti, víře či pohlaví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze byli naočkováni dobrovolní hasiči, podle Hlubučka oprávněně

07.03.2021 21:22 Aktualizováno V Praze byli v sobotu naočkováni vakcínou proti koronaviru jednotky dobrovolných hasičů z Lysolají…

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Ve veřejném sektoru začne povinné testování 10. března

05.03.2021 16:39 Povinné testování bude od 10. března platit i pro veřejný sektor, a to pro úřady s 50 a více…

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

05.03.2021 15:01 Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama