Soud označil opatření ohledně testu zaměstnanců za nezákonné. Už platí jiné

Nejvyšší správní soud dnes vyhověl odborům výrobce léčiv Teva Czech Industries a zaměstnankyni Dagmar Bílé a označil za nezákonné starší opatření ukládající povinnost testovat zaměstnance firem na covid-19. Bylo nedostatečně odůvodněné, uvedl předseda senátu Petr Mikeš.

Nejvyšší správní soud, ilustrační foto
doporučujeme

Soud však nemohl opatření zrušit, protože už neplatí. Už dřív ho nahradilo jiné. Navrhovatelé se k výsledku nechtěli vyjádřit, odpůrce odkázal za tiskovou mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Dnešní rozhodnutí soudu o starším opatření nemá dopad na nynější opatření o testování zaměstnanců. "Toho se to netýká, ale předpokládám, že ministerstvo zareaguje a pokusí se uvést nové opatření tak, aby odpovídalo požadavkům, to znamená výrazně zlepšit odůvodnění, vysvětlit, jak to dopadá do práv zaměstnanců, jak je zajištěna vypovídací hodnota antigenních testů," řekl Mikeš. Dodal, že současné opatření je sice platné, ale už nyní je opět napadeno u Nejvyššího správního soudu.

Podle soudu v obecné rovině opatření odpovídalo ustanovením zákona o veřejném zdraví, na jejichž základě může ministerstvo ukládat opatření. „Kde jsme ale shledali zásadní nedostatky, to je odůvodnění opatření. Navrhovatelé v podstatě od začátku namítají, že není dostatečně odůvodněno, není z něj zřejmé, jak ministerstvo dospělo k závěrům, proč jsou povinnosti ukládány. Odpůrce ani nepopírá, že je odůvodnění stručné,“ uvedl Mikeš.

Návrh napadal povinnost zaměstnanců opustit pracoviště v případě, když mají pozitivní test, kontaktovat lékaře a hygienickou stanici. Směřoval ale také na vedení evidence výsledků testů zaměstnavateli. Napadené opatření vláda zrušila s účinností od 28. března, nahradilo ho jiné v podobném znění. Podle Mikeše je vždy potřeba zvážit, jak opatření zasahuje do práv a povinností a v jaké míře zamezuje šíření viru. Rozhodnutí soudu proto vidí nejen jako formální požadavek. "Pokud by se ministerstvo soustředilo na zdůvodnění, mohlo by například dospět k závěru, jak ochránit osobní údaje zaměstnanců, jestli jim náleží mzda, jak se jim bude kompenzovat, jestli má jít někdo na nemocenskou a podobně. Lidé by viděli, že se ministerstvo zamyslelo a není jiné zbytí, že je opatření důležité a má relevanci. Základní odůvodnění tam být musí," zdůraznil Mikeš. Podle něj není možné, aby se dokola nedodržoval zákonný požadavek na dostatečné odůvodnění s tím, že je pandemie.

Zkoumané opatření ukládalo povinnost testů ve firmách s více než 250 zaměstnanci. Na pracovišti směli být od 12. března jen zaměstnanci, kteří se v posledních sedmi dnech vykázali negativním testem na covid-19. Povinnost firemního testování se v ČR dalšími opatřeními ještě měnila a rozšiřovala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama