Stehlík neodstoupí kvůli výzvě odborářů z funkce šéfa rady ÚSTR

Předseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Eduard Stehlík neodstoupí ze své funkce. Vyzvala ho k tomu odborářská organizace v souvislosti s odložením trestního oznámení, které v minulosti podal kvůli rekonstrukci sídla organizace. Stehlík ČTK řekl, že by ve stejné situaci opět volil stejný postup.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Česká televize na konci srpna uvedla, že policie případ rekonstrukce odložila, manipulace se zakázkou či špatné hospodaření neodhalila. Stehlík řekl, že jako oznamovatel stále výsledky policejního šetření k dispozici nemá.

Základní organizace Odborového svazu státních orgánů a organizací dnes ČTK zaslala otevřený dopis, ve kterém Stehlíka vyzývá, aby na svou funkci i na členství v radě ÚSTR rezignoval. Vyčítá mu, že kauza rekonstrukce sídla ÚSTR poškozovala pověst organizace a jejích zaměstnanců. Policejní vyšetřování podle nich nepříznivě ovlivňovalo atmosféru uvnitř instituce a působilo na vztahy na pracovišti.

"Nyní se prokázalo, že veškerá podezření z trestné činnosti údajně provázející rekonstrukci sídla ÚSTR byla nepodložená," uvedla odborová organizace. Potíže spojené s trestním oznámením proto podle ní vznikly zbytečně. Stehlíka obvinila, že svým jednáním poškodil dobré jméno ÚSTR a neprokázal dobrý úsudek. "Místo konstruktivního hledání způsobu, jak problémy vzniklé při rekonstrukci řešit, jste přispěl k šíření podezření a pomluv," uvedla v dopise. Vyzvala ho proto k rezignaci.

Stehlík ČTK řekl, že výzvu nebude v žádném případě akceptovat. "V případě, že bych dostal obdobnou sumu informací, jakou jsem dostal před dvěma lety, tak bych jako veřejný funkcionář nemohl udělat nic jiného, než jsem udělal. To znamená, předal jsem tyto dokumenty orgánům, kterým to náleží," zdůraznil. Stehlík zároveň řekl, že rozhodnutí policie jako oznamovatel, na rozdíl od médií, stále k dispozici nemá a oficiálně tak o ukončení prověřování neví. Dodal, že až získá oficiální informaci, podnikne další kroky.

Opravy budovy v pražské Siwiecově ulici, ve které kromě ÚSTR sídlí také některá pracoviště Archivu bezpečnostních složek, provázejí komplikace. Původně měl být vyměněn jen plášť budovy, později bylo kvůli nedostatečné pevnosti nosné ocelové konstrukce a jejího nevyhovujícího protipožárního opatření rozhodnuto o nahrazení železobetonovou konstrukcí. Podle odhadů měla rekonstrukce původně stát asi 140 milionů korun a hotova měla být v roce 2018. Termín byl později posunut na konec roku 2021.

Na popud Stehlíka začala zakázku prověřovat policie. Policisté zkoumali, zda v souvislosti s rekonstrukcí nebyly spáchány trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či poškození finančních zájmů Evropské unie. Loni v listopadu v sídle ÚSTR zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu.

ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek předloni vydal prohlášení o nutnosti rekonstrukce, které podepsalo 47 zaměstnanců. Podle nich museli mezi lety 2008 a 2017 pracovat ve zdravotně závadném prostředí, neboť se při stavbě budovy v 70. letech používal ve velkém množství azbest.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko má posuzovat dodavatele 5G dle technických kritérií, vyplývá ze…

17.09.2020 11:16 Česko by mělo posuzovat dodavatele technologií pro mobilní sítě 5G na základě technických kritérií…

Česká pošta zkompletovala zásilky s rouškami, začne je rozesílat

14.09.2020 14:34 Česká pošta zkompletovala většinu ze tří milionů zásilek s pěti rouškami a respirátorem pro…

Stát pravomocně uspěl ve sporu o 7 miliard korun

01.09.2020 19:09 Městský soud v Praze dnes pravomocně potvrdil rozsudek, podle kterého stát uspěl ve sporu se…

Biometrické údaje se objeví v občankách. Zlodějům otevírají nové možnosti

22.08.2020 20:25 Aktualizováno Nové občanské průkazy budou obsahovat biometrické údaje. V čipu průkazu bude zaznamenána podoba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama